//Antidepresan ilaçlar nedir? Antidepresan ilaçlarla depresyon tedavisi

Antidepresan ilaçlar nedir? Antidepresan ilaçlarla depresyon tedavisi

Antidepresan ilaçlar nedir?

Antidepresan ilaçlar esas olarak depresyon tedavisinde kullanılır. Antidepresan ilaçlar, orta veya şiddetli depresyonu olanlar için popüler tedavi seçeneğidir. Antidepresan ilaçlar depresyonu tedavi edemese bile, semptomlarını azaltır. İlk kullandığınız antidepresan ilaç size iyi gelebilir. Fakat kullandığınız antidepresan ilaç belirtileri ortadan kaldıramazsa ya da sizi rahatsız eden yan etkilere neden oluyorsa, başka bir antidepresan ilaç denemeniz gerekebilir. Buna uzman doktorunuz karar vermelidir

Antidepresan İlaçları kullanırken, asla pes etmeyin. Endişeniz olmasın; eczanelerde size iyi gelebilecek antidepresan ilaç bulabilirsiniz. 

Depresyon nedir?

Depresyon  çok önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Halk arasında depresyonla ilgili doğru veya yanlış çok çeşitli bilgiler dolaşır.  Depresyonun iki temel belirtisi vardır.

  • Üzgün ve çökkün olmak,
  • Eskiden zevk alınan şeylere ilgi duymamak ve hayattan zevk alamamaktır.

Bir insanda depresyondan söz edebilmek için bu iki belirtiden birinin mutlaka olması gerekir.

Duygu hali çökkünlüğüne ek olarak, depresyon insanın düşünce yapısını, bedensel ve biyolojik durumunu değiştiren davranışlar üzerinde de etkili olur. Bunaltı ve iç sıkıntısı depresyona eşlik eder.

Depresyon tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlar çok çeşitlidir.

Depresyon türleri:

En çok bilinen depresyon türü “major depresyon” dur.  Major depresyonda depresyonun tam belirtileri görülür. Major depresyon hafif, orta ve ağır şiddetli türleri vardır. Depresyon dendiğinde hekimlerin genel olarak anladığı esas rahatsızlık, major depresyondur. Toplumda çok daha sık görülür. Günümüzde her beş kişiden birinin hayatı boyunca depresyon geçireceği bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, önümüzdeki on yılda depresyon en fazla iş gücü kaybına neden olacak rahatsızlıkların başında gelmektedir. Depresyon tedavi edilmediği durumda, sosyal hayatta ve iş hayatında, kişinin duygusal durumunda ciddi rahatsızlıklara yol açabilecek kronik seyirli bir rahatsızlıktır. Araştırmacılar, depresyon tedavisi için ABD’de her yıl 80 milyar dolar civarında  harcama yapıldığını belirtmektedir.

Minör depresyon

Depresyonun hafif olanına “minör depresyon” denir.  Minör depresyonda depresyonun bazı  belirtileri görülür.

Bazen depresyon belirtileri hafif ama çok uzun süre (2 yıl ve daha fazla) devam edebilir. Bu tip duygu bozukluklarına “distimik depresyon” ya da tanısı zor olduğu için “gizli depresyon” denir.  Yaygın uyku bozuklukları, hiçbir şeyden mutlu olamama, karamsarlık hali, sürekli yorgunluk, isteksizlik, ilgisizlik, güvensizlik hissi, bedensel yakınmalar en önemli belirtileridir.

Psikotik depresyon

Depresyonun alt tipleri içerisinde “psikotik özellikli depresyon”dan söz edilir. Psikotik depresyon, şuur bulanıklığı, gerçekte olmayan sesler duyma, hayal görme gibi yüksek ruhi bozukluğu ifade eder.

“Atipik depresyonlar”da ise, normal depresyon belirtilerinin tersi görülür. Belirtiler, kafa karıştırıcıdır. Örneğin, depresyonlu kişilerde uykusuzluk görülürken, atipik depresyon durumlarında hastalarda çok uyuma, aşırı uyuma belirtisine rastlanır.

TREND ANALİZ:  Sarımsağın faydaları: Sarımsağın faydaları ve yan etkileri

Diğer bir depresyon türü ise “çocukluk depresyonu”dur. İstatistiklere göre Türkiye’de çocukların yaklaşık %4’ünde depresyon rahatsızlığı vardır. Çocuklarda yetişkinlerden farklı olarak depresyon baş dönmesi, karın ağrısı, okul fobisi, aileye düşkünlük ya da aşırı yaramazlık şeklinde kendini gösterir.

“Özellikle ergenlik dönemindeki depresyonlar kendini başka belirti olmaksızın sadece davranış bozuklukları ile gösterebilir. Bu çocuklarda arkadaş ilişkilerinde bozulma, okul disiplin kurallarına uymada zorluk çekme, okul başarısında düşme, madde bağımlılığı, sigara ve alkol kullanma eğilimi gibi istenmeyen davranışlarda artış görülür.  “

Yukarıdaki türlerin dışında kanser, diyabet, hipertansiyon, inme, parkinson, alzheimer, vb. hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan “ikincil depresyonlar” da vardır.

Depresyonun fizyolojik belirtileri

  • Depresyondaki kişiler uyku bozukluğu yaşarlar. Uykudan verim alamazlar. Geceleri sık sık uyanırlar. Sabahları erkenden uyanırlar. Akşam yatağa girdiklerinde ise bir türlü uyuyamazlar. Veya tam aksine depresyondaki kişiler aşırı derecede uykuya düşkün olurlar. Yataktan çıkmayı canları hiç istemez.
  • Bunun yanı sıra depresyondaki kişilerde belirgin iştah değişiklikleri olur. İştahları normalde olduğundan çok farklı şekilde artar veya azalır.
  • Depresyondaki kişilerin hareketlerinde yavaşlama ve ağırlaşma olur. Enerji kaybı gözlenir. Kendilerini gün içinde motive edemezler. Sonuçta yapmayı planladıkları işleri zamanında yapamazlar. Ya da tam tersi aşırı derecede huzursuz, koşturup duran bir durum içinde olurlar.
  • Depresyondakiler suçluluk ve değersizlik duyguları hissederler. Depresyonun etkisi ile, başkalarının kendilerine asla değer vermediğini, herkesin kendilerinin aleyhinde olduğunu ifade ederler.
  • Depresyondakiler, alışılmışın dışında her şeyden kendilerini sorumlu hissederler.

İnsan depresyonda olduğunu bazen yakınlarından çok daha geç fark eder. Çünkü, depresyon yavaş yavaş ve sinsi başlayan bir hastalıktır. Depresyon rahatsızlığı olabileceğinden, bu belirtilerin görüldüğü kişiler, mutlaka bir uzman doktora görünmelidir.

Doğal hayat içerisinde sağlıklı insanların arada bir yaşadığı iç sıkıntısı ve bunalımlar depresyon olarak nitelenmemelidir. Depresyonun, ya da depresif duygu halinin en az iki hafta sürmesi beklenir. Depresyon, işlevsel anlamda da kişinin sosyal yaşamı, iş hayatı üzerinde olumsuz etkilere, başarısızlıklara neden olur.

Distimik bozukluklar ve depresyon

Distimik bozukluklar ise depresyonda görülen şikayetlerin daha hafif şiddette ancak daha uzun süre devam ettiği bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Distimik bozuklukta hastalar çoğu zaman mutsuz ve karamsardır. Uyku bozuklukları, iştah düzensizlikleri, enerjide azalma, dikkat, konsantrasyon bozukluğu, karar vermede güçlük vardır.

Antidepresanlar psikiyatrik ilaçlardır

Antidepresanlar, depresyon veya distimik bozuklukları tedavi etmek için kullanılan psikiyatrik ilaçlardır. Depresyon ilaç tedavisine çok iyi yanıt veren bir rahatsızlıktır.

Depresyon tedavisinde antidepresan ilaçlar devamlı olarak kullanılmalıdır.

Yazan | 2017-07-26T23:17:44+00:00 Şubat 27th, 2017|Sağlık|0 Yorum

Yazar Hakkında:

K.K.K’lığından emekli topçu kurmay albay. Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun. 11 yıldan fazla süreyle NATO’da görev yaptı. Çok iyi seviyede Almanca ve İngilizce bilir. NATO, Harp Stratejisi, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazar.

Bu analiz hakkında yorum yapmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: