//Antidepresan ilaçlar nedir? Antidepresan ilaçlarla depresyon tedavisi

Antidepresan ilaçlar nedir? Antidepresan ilaçlarla depresyon tedavisi

Depresyon testi: Depresyon testinizi kendiniz yapın

Depresyon testi ile depresyonu erken tanımak, depresyonunu anlamak ve tedavi etmek çok önemlidir. Çünkü, depresyon hastalarının çektikleri acı çok yüksektir.

Max Planck Enstitüsü‘nde araştırma grubu tarafından geliştirilen bir hızlı test, şimdi pratisyen hekimler tanıma kolaylaştıracaktır.

Depresyon Almanya’da en çok rastlanan rahatsızlıklardandır. Robert Koch Enstitüsü tarafından geliştirilen hızlı bir online test kişinin depresyonda olup olmadığına dair ipuçları veriyor.

Kadınlar için depresyon testi

Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, her dört kadından biri ve her sekiz erkekten biri hayatının bir bölümünde depresyona yakalanıyor. Almanya’da depresyon geçirenlerin en az 9 bini hastalığın pençesinden kendini kurtaramıyor ve intiharı seçiyor. Bu rakam trafik kazalarında hayatının kaybedenlerin neredeyse iki katından fazla. Federal İstatistik Dairesi’ne göre, 15-35 yaş grubundakilerde intihar ikinci ölüm nedenini oluşturuyor. Bunun yanı sıra çok sayıda intihar teşebbüsü de oluyor.

Uzmanlara göre, depresyondaki bu durumu değiştirmek mümkün. Bunun için depresyona yakalananlara yardım edilmesi gerektiği kaydediliyor. Depresyonda mutlaka profesyonel destek gerekiyor. Bir kişinin depresyonda olup olmadığını anlaması için internette bazı depresyon testleri yer alıyor.

Bazı depresyon testlerinde psikolojik duruma ilişkin 20 kadar soru soruluyor. Bu tip depresyon testleri, 13 yaşından itibaren hastanın depresyon derecesini tahmin etmeye yarıyor.

Sorular arasında örneğin, geçen iki hafta içinde bazı semptomların ortaya çıkıp çıkmadığı yer alıyor. Bunlar arasında üzüntü, kötümserlik, başarısızlık duygusu, neşe kaybı, suçluluk duygusu, kendini inkâr, intihar düşüncesi, huzursuzluk, ilgi kaybı, kararsızlık, yorgunluk ya da cinsel isteksizlik bulunuyor.

Depresyon testi esnasında her soru için dört seçenek sunuluyor. “Asla”dan “daima” arasında dört yanıt imkanı bulunuyor. Birkaç dakika içinde kısa bir teşhis elde etmek mümkün oluyor. Eğer kişinin depresyonda olduğuna dair belirtiler ortaya çıkarsa, internet sitesi bir doktor ya da psikoterapiste başvurulmasını tavsiye ediyor.

TREND ANALİZ:  Parkinson hastalığı nedir? Parkinson hastalığının teşhis ve tedavisi

Dört şıklı sorularla teşhis konulabilmesini sağlayan online depresyon testini Max Plank Enstitüsü uzmanları geliştirdi.

Çalışmayı yöneten Mirjam Jenny, Deutsche Welle’ye verdiği demeçte, şöyle konuştu: “Bir avantaj da doktorların hangi bilgilere konsantre olabileceklerini bilmeleri. Bu da depresyon testinin hızlı ve uygulanabilir olduğu anlamına geliyor. Çünkü sıklıkla çok fazla olan bilgilerden bazıları göz ardı edilebiliyor. Depresyon testi basit olduğu kadar doğru da. Ve depresyon testinin kolaylığı ister doktor ister hastaya karşı olsun, kolay ve anlaşılabilir şekilde iletişim kurulmasına imkan tanıyor.”

Sorular gerçekten de kolay ve anlaşılır. İşte bazıları:

  • Bu hafta öncesine kıyasla daha çok mu ağladınız?
  • Bu hafta hayal kırıklığı yaşadınız mı ya da kendinizden nefret ettiniz mi?
  • Gelecek konusunda kendinizi özellikle cesaretsiz gördünüz mü?
  • Bu hafta başarısız biri olduğunuz hissine kapıldınız mı?

Tüm sorulara “evet” yanıtı verilirse, depresyon işareti anlamına geliyor ve ev doktoru hastayı bir uzmana yönlendiriyor.

Max Plank Enstitüsü’nün hızlı testi, 18-25 yaşları arasında bin 300 kadınla yapılan anket sonucunda hazırlandı. Dolayısıyla test sadece kadınlar için güvenilir sonuçlar veriyor.

Erkekler için depresyon testi

Mirjam Jenny, “Erkekler için özel bir test geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle ağlamaya ilişkin bir soru nedeniyle. Erkekler genel olarak daha az ağlıyor ya da bunu kabul ediyor” diyor.

Dolayısıyla testin hedef gruba uyarlanması gerekiyor. Test tabii ki kesin teşhis koyamıyor. Bunu psikiyatr ya da psikoterapist yapıyor.

Dikkat!

Sağlığınız için antidepresan ilaçları kullanmaktan korkmayın. Yan etkileri ne olursa olsun, doktor  tavsiyesi ve doktor gözetiminde kullanılan antidepresan ilaçların hayat kurtaracağı unutulmamalıdır. Bağımlılık ve yan etki korkusu nedenleriyle, hazır olmadan, doktora danışılmadan antidepresan ilaçlar kesilmemelidir, çünkü bu durumda depresyonun tekrarlama olasılığı vardır.

Antidepresan ilaçlar beyaz reçeteye yazılırlar ve çoğu insanın yanlış bildiği gibi, depresyon ilaçları asla bağımlılık yapmazlar.

Yazan | 2017-07-26T23:17:44+00:00 Şubat 27th, 2017|Sağlık|0 Yorum

Yazar Hakkında:

K.K.K’lığından emekli topçu kurmay albay. Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun. 11 yıldan fazla süreyle NATO’da görev yaptı. Çok iyi seviyede Almanca ve İngilizce bilir. NATO, Harp Stratejisi, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazar.

Bu analiz hakkında yorum yapmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: