//Beden Kitle İndeksi veya Vücut Kitle İndeksi nedir?

Beden Kitle İndeksi veya Vücut Kitle İndeksi nedir?

Beden Kitle İndeksi ya da Vücut Kitle İndeksi ağırlığın, boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle bulunur. Beden kitle indeksi hesaplanırken, kişinin ağırlığı (kg), boy uzunluğunun karesine (m) bölünür. Yaşlılarda ve çocuklarda hesap şekli aynıdır.

Örnek:

Ağırlığı 68 kilogram, boy uzunluğu 1.65 m (165 cm) olan bir insanın Beden Kitle İndeksi nedir?

BKİ=68/(1.65)²=24.98 eder.

Hemen şimdi ideal kilonuzu öğrenebilirsiniz. 

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucunda, boya göre beden ağırlığının Dünya Sağlık Örgütü’nce belirlenen ağırlık düzeyinin üzerine çıkıp çıkmadığını belirlemeye yarar. Kısacası, kilo fazlalığının saptanmasında kullanılır. Bu hesaplama sayesinde kilomuzun normal olup olmadığını, zayıf, normal ya da obez olup olmadığımızı öğrenebiliriz.

Beden Kitle İndeksi (BKİ), yetişkinlerde olası kilo problemleri hakkında ön bilgi verir. Sağlıklı olup olmadığımızın değerlendirilmesinde kullanılacak faktörlerden sadece birisidir. Ancak, Vücut Kitle İndeksi (VKİ) tek başına asla bir hastalık göstergesi değildir. Örneğin, bir kişinin Beden Kitle İndeksi (BKİ) yüksek çıkabilir. Ancak, aşırı kilonun bir hastalık göstergesi olup olmadığını ancak doktorlar belirleyebilir. Bunun için de doktorlar tarafından vücutla ilgili ilave tetkik ve değerlendirmeler (deri kıvrım kalınlığı ölçümleri, beslenme değerlendirmeleri, fiziksel aktivite, aile öyküsü ve diğer uygun sağlık taramaları ) istenebilir.

Kilo fazlası olanlar şu hastalıklara kolayca yakalanabilir:

ABD Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Hastalıkları Enstitüsü Raporu’na göre, ABD nüfusunun 97 milyon kadarı kilolu ya da obezdir. Rapora göre kilo fazlası olanlar ve obezler aşağıdaki hastalıklara daha kolay yakalanabilirler:

  • Yüksek tansiyon,
  • Şeker hastalığı (Tip 2)
  • Koroner kalp hastalığı,
  • Felç (inme),
  • Safra kesesi hastalığı,
  • Osteoartrit (eklemlerde kireçlenme, kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınmanın görüldüğü eklem hastalığı), ,
  • Uyku ve solunum yolu rahatsızlıkları,
  • Bazı kanser türleri (endometrial, meme ve kolon kanseri gibi.)
TREND ANALİZ:  Kışın yürüyüş yapmak: Sağlık için kışın yürüyüş nasıl yapılmalı?

Sporcular neye dikkat etmelidir?

Bazı sporcuların Beden Kütle İndeksleri 25’den fazla çıkabilir. Örneğin, uzun mesafe koşucuları gibi çok yağ yakan sporlarla uğraşanlarda vücuttaki kas oranı normal insanlara göre çok daha fazla olur. Halbuki BKİ hesaplamasında kas+yağ toplamı birlikte kullanılır. Bu yüzden, özellikle spor yaparken fazlaca yağ yakanlar, aşağıdaki hesaplamayı asla dikkate almamalı, morallerini bozmamalıdır. Özetle, spor yapan bir kişinin BKİ’sinin yüksek olması, sporcunun vücudundaki yağ oranının yüksek olduğu anlamına gelmez.

Beden Kitle İndeksi (BKİ)’nin bize faydası nedir?

Vücut Kitle İndeksi (BKİ) kişinin kendi kilosunu, toplumun genelinin kilo ortalaması ile karşılaştırmasına olanak verir.

Burcu AKIN, Pharmacist

Kaynaklar:

¹ National Heart Institute

Yazan | 2017-10-25T08:59:40+00:00 Nisan 17th, 2017|Sağlık|0 Yorum

Yazar Hakkında:

K.K.K’lığından emekli topçu kurmay albay. Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun. 11 yıldan fazla süreyle NATO’da görev yaptı. Çok iyi seviyede Almanca ve İngilizce bilir. NATO, Harp Stratejisi, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazar.

Bu analiz hakkında yorum yapmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: