Cilt kuruluğu nedir? Belirtileri nelerdir? Cilt kuruması nasıl önlenir?

Anasayfa/Sağlık/Cilt kuruluğu nedir? Belirtileri nelerdir? Cilt kuruması nasıl önlenir?

Cilt kuruluğu nedir? Belirtileri nelerdir? Cilt kuruması nasıl önlenir?

Cilt kuruluğu  hemen herkeste görülebilir. Cilt kuruması, cildin sağlığını bozar. Sağlıksız kuru cilt, kaşıntı ve tahrişe uygun ortam sağlar.

Cilt kuruluğunun yaygın olarak görülen ilk belirtisi, derideki donuk görünümdür. Derinin renk tonu gridir, zamanla beyazlaşmaya başlar. Derideki kuruluk oranı fazlalaştıkça, renk değişikliğine paralel olarak cilt yüzeyinde doğal gerilme hissi başlar. Bu aşamada deri yüzeyinde kepek oluşumu, soyulmalar veya dökülmeler görülür. Deri pürüzlü bir hal alır. Deride önce hafif, zamanla derin çatlaklar oluşur. Kaşıntı, derinin kurumasıyla oluşan cilt kuruluğunun yol açtığı en büyük şikayetlerdendir.

Cilt kuruluğu sonucunda deri yüzeyinde oluşan gerilme duygusu, yer yer dökülmeler, derin çatlaklar ve aralıksız kaşıntı cilt kuruluğu rahatsızlığının en önemli belirtileridir.

Cilt kuruluğu sonucu oluşan şiddetli kaşıntı, çoğu kere alerjik reaksiyonla karıştırılabilir.

Kuru cilt yüzeylerinde kırışıklık gibi erken yaşlanma semptomları görülür.

Susuz, kurak toprakların başına her ne gelirse, kuru cilt yüzeylerinde de benzer etkiler gözlenir.

Güneş cilt kurumasına neden olur. Güneşli havalarda nemlendirici güneş kremleri kullanılmalıdır.

Sağlıklı cilt bir savunma mekanizmasıdır!

Cildiniz, vücudunuzu dış etkenlere karşı koruyan ilk savunma hattıdır. Dış etkenleri durduran bariyerdir.

Pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmak hepimizin amacı olmalıdır.

Cilt kuruması rahatsızlığına neden olan etkenler ve cilt kuruluğu semptomlarını azaltma konusunda size bazı önerilerim olacak.

Cilt kuruması nerelerde görülür?

Cilt kuruluğu daha az yağ bezi olduğu için kollarda ve bacaklarda daha çok görülür.

Cilt kuruluğu neden olur?

♦ Dış etkenler:

Dış etkenler kalıcı veya geçici olarak cilt yüzeyinde kuruluğa sebep olur. Dış etkenler arasında başta geleni iklim koşullarıdır. Kuru soğuk, rüzgar, ani iklim değişiklikleri cildi derinden etkiler ve cildin kurumasına, nihayetinde cilt kuruluğu rahatsızlığına neden olur. İklim değişikliklerine ek olarak gün içinde kullanılan hijyen ürünleri ile parfüm gibi kozmetik ürünler de cilt kuruluğu sebepleri arasındadır.

♦ Akne veya anti-aging (yaşlılığı önleyici) tedavi:

Akne veya anti-aging tedavi esnasında kullanılan ürünler de cilt kuruluğuna neden olabilir. Rastgele ürünlerle akne tedavisi ya da anti-aging uygulaması yapılmamalıdır.

♦ Doğal yaşlanma süreci: 

Dış etkenlerin yanında doğal yaşlanma süreci yüzünden oluşan kuruluk da göz ardı edilmemelidir. Yaşlılığa bağlı olarak cilt kalınlaşır ve giderek matlaşır. Derinin en üst tabakası yani epidermis incelir ve bu katmandaki hücrelerin yenilenme süreci yavaşlar.

Cilt kuruluğu problemi

Kış mevsimi, cilt kuruluğu sebebi olabilir!

Hava soğuyunca, havadaki nem oranı düşer. Kuru hava cildi susuz, nemsiz bırakır. Sonbahar mevsimi ile birlikte, havada sıcaklık değişimi başlayınca derinin kuruması ve kaşınmasından rahatsız olan hastaların sayısı artar.

Kapalı alanların ısıtılmasında kullanılan soba ve kaloriferler, hem havadaki nemi azaltır, hem de cildinizdeki suyu alır götürür.

Su, aynen hava gibi hayati öneme haizdir. Normal bir insanın toplam ağırlığının %65’i sudur. Bu suyun %15 kadarı cilt yüzeyindedir. Cildin parlaklığı, pürüzsüz olması ve kaşınmaması için bu suyun önemi çok büyüktür.

Tıp dilinde cildin en üst tabakasına Epidermis (Dış deri) denir. Epidermis’in altındaki tabakaya ise Dermis (Asıl deri) denir.

Vücudumuzdaki su dermisten cilt yüzeyine yani epidermis tabakasına çıkar. Dermisten cilt yüzeyine çıkan suyun bir kısmı buharlaşırken,  bir kısmı ince dermis tabakasında kalarak cildi nemlendirir.

Normal bir insanda suyun dermisten epidermise olan bu akışkanlığı devamlıdır.

Uzman doktora danışın!

Cilt kuruluğu rahatsızlığı yaşayanların öncelikle dermatoloji uzmanına muayene olmaları tavsiye edilir. Tedavinin nasıl olacağına uzman doktor karar vermelidir. Hastanın şikayetleri, cilt kuruluğu semptomlarının şiddeti ve süresi uygulanacak tedavi yöntemini belirler.

Cilt kuruluğu nedir? Cilt kuruluğu nasıl tedavi edilir?

Cilt kuruluğu nedir? Cilt kuruluğu nasıl tedavi edilir?

Cilt yüzeyindeki su kaybına dikkat!

Cilt yüzeyine çıkan suyun vücudumuzdan buharlaşması, cilt yüzeyindeki hidrolipidik film sayesinde doğal bir şekilde korunur. Cildin hidrolipidik film tabakası bir koruyucu film şeklindedir. Cildin yüzeyini kaplar. Ter, yağ ve ölü hücre tabakasından oluşan hücre birikimlerinden meydana gelen ince bir katmandır.  Eğer cilt yüzeyindeki bu fizyolojik bariyer bir şekilde zarar görürse su kaybı hızlanır ve cilt su kaybederek nemsiz hale gelir.

Evinizdeki nem kaybını önlemek için, nemlendirici kullanın. Kapalı ev ve iş ortamında termometrenin 20-22 derece göstermesi ve nem oranının %45-55 civarında olması gerekir. Bu oranı dikkate alarak, içerideki nem oranını yakından takip edin. Kışın evden çıkmadan evvel, nem kaybınızı önleyici önlemleri de almalısınız. Cilt kuruması sürecini önlemek için, dudaklarınızı, yüzünüzü ve ellerinizi atkı ve eldivenle koruyun.

Asla kaynar suyla duş almayın!

Hepimiz sıcak suyla ve hatta buhar saçan kayna suyla duş almaktan pek hoşlanırız. Saunaya bayılırız. Su ne kadar sıcak ve duş süresi ne kadar uzun olursa, cildimizdeki doğal yağ oranı o kadar fazla azalacaktır. Bu durum cilt kuruması sorununu hızlandırır.

Sık banyo yapmak cilt kuruluğu sebebidir!

Duş alacağınız suyun ılık olmasına dikkat edin. Duş alma süresini kısa tutun. Cildimizi kurutmadan temizlenmek için 5-10 dakika süreyle duş almak çoğu kere yeterlidir. Sık sık banyo yapmak yerine en iyisi arabanızda şarkı söylemeyi alışkanlık edinin.

Editörün Önerisi >>  Bir ayda beş kilo vermek mümkün mü? Sağlıklı kilo verme yöntemleri

Cildin nemini sabunla yok etmeyin!

Duş alırken kullanacağınız sabuna dikkat edin. Önünüze gelen her sabunu temizlenmek için duş teknenize sokmayın. Sert sabunların dış deriyi yani epidermisi hasara uğratacağını, dolayısıyla cildin üst kısmını nemsiz bırakacağını, kurutacağını asla unutmayın.

Cildinize zarar vermek istemiyorsanız, duş yaparken veya banyo esnasında yumuşak ve kokusuz sabunlar kullanın. Bu tip sabunlar bir yandan cildi temizlerken diğer yandan cildi nemlendirir. Sabunun kalıp halinde veya sıvı olmasının önemi yoktur. Özellikle kuru ciltler için üretilmiş sabun veya şampuan kullanın.

Sert keseler cilt sağlığını bozabilir!

Bazıları daha temiz olmak için olabildiğince sert keseler kullanırlar. Hatta bazıları daha da ileri giderek, sabunsuz banyo kesesini veya süngerleri dakikalarca ciltlerine sürerler. Bu şekilde derideki kirlerin kolayca temizleneceğine inanırlar. Sert banyo keseleri ya da süngerler cildin üst tabakasına yani epidermise zarar verir. Dolayısıyla cildin kurumasına yol açar. Geleneksel olarak sevmiş olsak bile, sert kese kullanarak artık cildinize zarar vermekten vazgeçin.

Duş alırken vücudunuzu temizlemek için ellerinizi ya da cildinizin üst tabakasını tahriş etmeyecek  yumuşak keseleri veya özel üretilmiş banyo süngerlerini kullanın.

Doğru zamanda duş almak, cildi nemlendirir!

Duş, aslında cildi nemlendirir. Çünkü vücudumuzu saran deri tabakası, yani epidermis ve dermis duş esnasında bir kısım suyu emecektir. Bu cilt sağlığı açısından faydalıdır.

Duş sonrasında havluyu derimize defalarca sürterek cildi kurulamak hatadır, bu durum üst yüzeyi yani epidermis dokusu nemli olan cildin tamamen kurumasına yol açar.

Bütün aldığınız önlemlere rağmen cildiniz yine de kuruyorsa, aşağıdaki ek önlemleri alabilirsiniz.

‘Cilt kuruması’nı önleyici ek önlemler

 • Cildinizi eczanelerden temin edeceğiniz yumuşak bir temizleyici kullanarak sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere temizleyin.  
 • Banyodan çıktıktan veya cildinizi temizledikten sonra, cildinizi yumuşak bir havlu ile, fazlaca deri yüzeyine bastırmadan, deriyi soymadan, tahriş etmeden hafifçe kurulayın.
 • Cildinizde nem kaybından dolayı oluşacak gerginlik hissini azaltmak ve cildinizi dış etkenlerden korumak için yumuşatıcı ve nemlendirici bir cilt bakım ürününü cildinize nazikçe uygulayın. Gece yatarken farklı, sabah kalktıktan sonra farklı cilt bakım ürünü kullanmanız gerektiğini unutmayın.
 • Bilmediğiniz, tanımadığınız, güven duymadığınız cilt bakım ürünlerini kesinlikle yüzünüze tatbik etmeyin. Cildinizin tahriş olmasını alerjik reaksiyonlara maruz kalmasını önlemek istiyorsanız, cilt bakım ürünlerini hemen her mahallede bulunan eczanelerden almaya özen gösterin. Cilt bakım ürünlerini alırken kafanıza takılan her türlü soruyu mutlaka eczacınıza sorun.

Sağlıklı cilt için nem seviyesine dikkat!

 • Kış aylarında evinizde kalorifer, soba gibi ısıtıcı kullandığınızda ortamdaki nem seviyesini takip edin. Bu maksatla elektronik eşya satan mağazalardan ya da eczanelerden nem ölçer temin edin. Nem oranının %45’ten aşağı olması, cilt kuruluğuna neden olur. Nem oranının %55’ten fazla olması ise, akciğer ve solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarır. Ortam ısısının 20-22 derece olması idealdir.
 • Cildinizi içeriden nemlendirmek için günde en az 1,5 litre su için. Ancak, su faydalıdır diye aşırıya kaçmayın.
 • Cildin çok fazla kuruması kaşıntıya neden olabilir, özellikle çocuklarda görülen bu durum akut alerjik reaksiyonla karıştırılmamalıdır.
Su, cilt kuruması sorununa en iyi çaredir.

Su, cilt kuruması sorununa en iyi çaredir.

Bol bol su için!

Su, iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşur. Bileşiminde karbon yoktur. Vücudumuzun %60’ı sudur. 70 Kg ağırlığındaki normal bir yetişkinin vücudunda 42 litre su bulunur. Su, kalori ve şeker içermez. İnsan vücudundaki suyun çoğu hücrelerimizin içinde bulunur. Aslında, milyarlarca hücrenin yaşaması, sağlıklı kalabilmesi için suya ihtiyacı vardır.

Normal bir insan günde en az 8 defa, yemeklerden önce, yemek esnasında ve yemeklerden sonra, 1,5 litre su içmelidir.

Su içmek için asla susamak beklenmemelidir.

Çay, kahve ve meyve suları buna dahil değildir.

Yeterli yağmur yağmadığında toprak kurur, yüzeyinde çatlaklar meydana gelir, bu çatlaklar giderek derinleşerek toprak yüzeyinde derin yarıkların oluşmasına neden olur. Cildimiz de toprak gibidir.

Eğer vücudumuza yeteri kadar su almazsak, aynen susuz kalan toprak gibi cildimiz de susuzluktan çatlar. Susuzluk devam ettikçe cildimizdeki çatlaklar yok edilmesi ve gizlenmesi mümkün olmayan derin yarıklara dönüşür. Gün içerisinde 8-12 bardak su için. Bunun için çalıştığınız yerde, masanızın üzerinde mutlaka su ve bardak bulundurun. Seyahate çıktığınızda çantanızın içinde 500 ml’lik plastik su şişesi olsun. Evinizde televizyon izlerken, yanınıza bir sehpa çekin, sehpanın üzerinde mutlaka bir bardak ve sürahi; ya da doğrudan 500 ml’lik pet su şişesi bulundurun.

Seçilmiş Gıdalar İçin Su İçeriği Aralığı

Yüzde Gıda maddesi
100% Su
90–99% Yağsız süt, kavun, çilek, karpuz, marul, lahana, kereviz, ıspanak, turşu, kabak (pişirilmiş)
80–89% Meyve suyu, yoğurt, elma, üzüm, portakal, havuç, brokoli, armut, ananas
70–79% Muzlar, avokado, süzme peynir, patates (pişmiş), mısır (pişirilmiş), karides
60–69% Makarna, bakliyat, somon, dondurma, tavuk göğsü
50–59% Kıyma, sosisli, beyaz peynir, bonfile biftek (pişirilmiş)
40–49% Pizza
30–39% Simit, ekmek
20–29% Kek, bisküvi
10–19% Tereyağı, margarin, kuru üzüm
1–9% Ceviz, fıstık (kuru kavrulmuş), çikolatalı çerezler, krakerler, tahıllar, fıstık ezmesi
0% Yağlar, şekerler

Kaynaklar: The USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 21 provided in Altman.127

Su, sadece cildimize faydalı değildir!

Su sadece cildinize değil, sindirim sistemi, boşaltım sistemi ve dolaşım sistemi başta olmak üzere bütün vücudunuza iyi gelecektir. Kan, hücrelere (mineraller, vitaminler, protein bileşenleri, lipidler ve karbonhidratlar) besin elementleri getirir. Kanın akışkanlığını sağlayan sudur. Kanın ana bileşeni olan su, hücrelere besin maddelerinin taşınmasına katkıda bulunur. Susuzluk, kanın koyulaşmasına, dolayısıyla kan dolaşımının zorlukla yapılmasına yol açan en büyük etkendir.

Editörün Önerisi >>  Sanrı nedir? Sanrıları yönetmek nasıl olur? Sanrıları yönetmenin amaçları nelerdir?

Vücudumuzda işe yaramayacak olan atık ürünler idrarla vücuttan atılır, idrarın esas yapı maddesi sudur. Susuz kalınca idrar koyulaşır, renk değiştirir, boşaltım sisteminde yanmalara ortaya çıkar. Benzer etki terlemede de görülür.

 • Böbreklerin %79’u sudur.
 • Kalbin %73’ü sudur.
 • Akciğerlerin %83’ü sudur.
 • Beynimizin %73’ü sudur.
 • Karaciğerin %71’i sudur.
 • Derinin %61’i sudur.
 • Kemiklerin %31’i sudur.
 • Diş dokusunun %10’u sudur¹

 

Su, vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olur. Su, sıcak veya soğuk bir ortamda vücut sıcaklığındaki değişiklikleri sınırlar, sıcak ve soğuk arasında uygun dengeyi sağlar.

Su, vücuda faydalı olabilmesi için mineral ve besinlerin çözünmesini, parçalanmasını sağlar.

Su, eklemlerin kaygan olmasına yardım eder.

Beynin düzgün çalışmasında, vücut sistemleri arasında sağlıklı iletişimin kurulmasında su çok önemli bir işleve sahiptir. Su, hücrelerin düzgün çalışması için gereklidir: hücrelerin oluşumunu su sağlar. Su, hidroliz reaksiyonlarını etkinleştirerek, yediğimiz şeyin (proteinler, lipidler ve karbonhidratlar) biyokimyasal parçalanmasını gerçekleştirir (²).

Kuru cilt, alerjenleri davet eder!

Kuru ciltlerde cildin yağ tabakası incedir. Bu nedenle cilt tabakasında absorbe edilmiş halde bulunan %15 oranındaki su çok çabuk buharlaşır. Suyun buharlaşmasıyla, cilt nem kaybeder. Nem kaybeden cilt normal fonksiyonlarını icra edemez. Dış etkenlere karşı vücudu koruyamaz, bariyer görevini yapamaz. Havadan gelen alerjenler ciltteki nem eksikliğinden dolayı kolaylıkla cildin iç katmanlarına doğru etki eder. Hücre dejenerasyonu ortaya çıkar. Hücreler kendilerini yenileyemez. Cilt yüzeyinde önce kuruluk başgösterir. Cilt kuruluğunu kaşıntı ve giderek artan ölçüde tahriş takip eder. Daha ciddi cilt harabiyetlerinde cilt yüzeyinde yangı veya iltihaplanma oluşabilir.

Kuru cilt enfeksiyon nedenidir!

Cilt nem kaybetmişse, bahar aylarında havada uçuşan polenler ile kedi ve köpek tüyleri gibi havadan cilde gelen alerjenler, akut enflamasyona yani iltihaplanmaya sebep olabilir. Cilt yüzeyinde akut enflamasyon/iltihaplanma saptandığında, akut enflamatuvar reaksiyonlara sebep olması olası yumurta, süt, balık, fındık, soya gibi gıda alerjenleri ile parfüm gibi kokulu alerjenlerden uzak durulmalıdır.

Uygun deterjan cilt kuruması sorununu önleyebilir!

Ellerinizi yıkarken olabildiğince hafif ve yumuşak bir temizleyici kullanın. Ellerinizi yıkadıktan sonra yavaşça ve dikkatlice kurulayın. Sonrasında dış etkenlere karşı cilt yüzeyini koruyacak, nem kaybını önleyecek bir bakım ürünü tatbik edin.

Cilt kuruluğu iltihabi hastalıklara neden olabilir.

Ilık su, cilt kurumasını önler!

Her gün ılık suyla 5-10 dakikalık duş alarak cildin temizlenmesine ve nemlenmesine yardım edin. Duş alırken cildi tahriş etmesi olası ağır kimyasallar içeren kokulu banyo köpüğü, deterjan veya sabun kullanmayın.

Nemlendiriciler cilt kuruluğu sorununa çözüm olabilir!

Bütün çabanıza ve dikkatinize rağmen, cildinizde kuruluğun çok arttığını fark ettiğinizde, ultra zengin nemlendirici bir ürün kullanın. Bu tip ürünler hem kaşıntıyı azaltacak hem de iltihap oluşmasının önüne geçecektir. Ultra zengin nemlendiricileri eczanelerden temin etmeye çalışın. Hatta eczacınıza cilt analizi dahi yaptırabilirsiniz!

Cilt kuruluğu döküntü, kaşıntı ve erken yaşlanmaya neden olabilir.

Kıyafetler cilt kuruluğu sebebi olabilir!

Cildinizi tahriş etmesi muhtemel kıyafetler giymeyin. Daima pamuklu kıyafetleri tercih edin. Özellikle cildinizde kuruluk, kaşıntı, yanma, iltihap gibi sizi rahatsız edecek reaksiyonlar oluştuğunda, cildinizi tahriş etme olasılığı daha az olan pamuklu kıyafetler giymeye özen gösterin.

Ütüsüz kıyafetler cildi tahriş edebilir. Kıyafetlerinizin ütülü olmasına dikkat edin.

Deterjanlar cildi tahriş edebilir!

Çamaşırlarınızı makinede yıkayın. Çamaşır yıkamada çok fazla deterjan kullanmayın. Yumuşatıcı ve çamaşır suyu kullanmaktan olabildiğince kaçının. Çoğu alerjik reaksiyonların çamaşırların iyice, bol suda durulanmamasından kaynaklandığını unutmayın.

Cilt kuruluğu enfeksiyon ve egzamaya uygun ortam hazırlar.

Cilt kuruluğu tedavi edilmezse ne olur?

Cilt kuruluğu tedavi edilmezse, zaman içerisinde yuvarlak, kabuklu, kaşıntılı, sulantılı  egzama (Atopik dermatit) cinsi hastalıklar gelişebilir. Aşırı kaşınma durumlarında cilt mikrop da kapabilir. Cilt iltihabı sorunları ortaya çıkabilir. Hem kötü görüntüsü, hem iltihaba yol açması hem de egzema türü hastalıkların gelişimine ortam hazırlaması nedeniyle, cilt kuruluğu önemli bir deri rahatsızlığıdır.

Ecz. Burcu Akın (Hacettepe Üniv.)

Kaynaklar:
(1) Peronnet F., European Journal of Applied Physiology, 2012;

(2) Montain et al. (1999).

(3) Military Medicine, 164: 502-508

(4) MayoClinic

(5) U.S. National Library of Medicine 


Yazan | 2017-02-28T13:37:48+00:00 Şubat 28th, 2017|Sağlık|Cilt kuruluğu nedir? Belirtileri nelerdir? Cilt kuruması nasıl önlenir? için yorumlar kapalı

Yazar Hakkında:

K.K.K’lığından emekli topçu kurmay albay. Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun. 11 yıldan fazla süreyle NATO'da görev yaptı. Çok iyi seviyede Almanca ve İngilizce bilir. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazar.
%d blogcu bunu beğendi:
/* Omit closing PHP tag to avoid "Headers already sent" issues. */