Gerilla Savaşı nedir? Gerilla savaşı esnasında uygulanan taktikler

Anasayfa/Harp ve Strateji/Gerilla Savaşı nedir? Gerilla savaşı esnasında uygulanan taktikler

Gerilla Savaşı nedir? Gerilla savaşı esnasında uygulanan taktikler

Gerilla Savaşı nedir? Gerilla savaşı esnasında uygulanan taktikler

Gerilla savaşı ifadesi, tarihte ilk olarak Napolyon’un düzenli birliklerini İber Yarımadası’ndan kovmaya çalışan İspanyol ve Portekiz çeteleri tarafından 1808-1814 tarihleri arasında kullanıldı.

Gerilla savaşına İspanyolca’da “küçük savaş” denmektedir.

Gerilla sözcüğü ve icra edilen savaş, zamanla bütün dünyadaki “küçük savaşlar”ı tanımlamak için kullanılmaya başlandı.

Yüzyıllar boyunca gerilla savaşını icra edenler “isyancılar, düzensiz birlikler, ayrılıkçılar, partizanlar ve paralı askerler” olarak adlandırıldı.

Gerilla birlikleri üniformalı olabildikleri gibi, üniformasız da olabilirler. Vietnam Savaşı (1963-1973) esnasında gerilla harbi yapan Vietkong kuvvetleri, hem üniformalı hem de üniformasız olarak ABD Ordusu’na çok büyük kayıplar verdirdiler. ABD devriyelerini pusuya düşürdüler. Kara mayınları döşeyerek, intikal halindeki ABD askeri konvoylarını havaya uçurdular. ABD kontrolü altında bulunan şehirlerde bombalar patlattılar. Amerikalılar düşmanın kim olduğunu hiç bir zaman anlayamadılar. Amerikan düzenli ordusunu perişan eden Vietkong gerillaları Çin ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) tarafından donatılıyordu. Laos ve Kamboçya arasındaki sık ağaçlarla kaplı orman yolu, Vietkong gerillalarının ikmal yoluydu.

Küçük ama hareketli birliklerden oluşan gerilla savaşçıları, düzenli askeri birlik komutanlarınca her zaman nefretle anıldı.

Günümüzde de gerilla savaşı ifadesi “düşmanı yıpratmak ve şaşırtmak için vur-kaç taktiği uygulayan düzensiz birlikleri” ifade etmektedir.

Gerilla savaşını icra eden küçük grupların uyguladıkları taktik, yüzyıllarca önceye dayanmaktadır. En basit ifadesiyle gerilla taktiği, işgalci kuvvetlere karşı ezilenlerin kullandığı savaş taktiklerini ifade etmektedir. Ancak, gerilla savaşları, sadece askeri taktikler ve teçhizatlarla ilgili bir kavram değildir.

Gerilla savaşları günümüzde asimetrik çatışmanın bir bölümü olarak sınıflandırılmaktadır.

Modern gerilla savaşı

Modern gerilla savaşlarının en önemli özelliği siyasi olmasıdır. Bazı yazarlar buna “devrimci siyasi savaş” ya da “halkın savaşı” adını verirler.

Gerilla savaşları, kişinin istenmeyen hükümetlere ya da işgalcilere karşı halkın desteğini alma becerisine bağlıdır. Gerilla savaşları esnasında, insanlarla yakın iletişim kurmak gerekir. Özellikle de kırsal kesimdeki toprak işçileriyle:

  • Onlara yardım etmek,
  • Onları organize etmek,
  • Toprağı onlara yeniden paylaştırmak,
  • Okuryazarlık kursları açmak,
  • Siyaset dersleri vermek ve vergi toplamak gerekir.
Editörün Önerisi >>  Çin yönetim sistemi: Çin yönetim sistemi üzerinde küreselleşme etkisi

Bir başka deyişle, gerilla savaşında resmi hükümetin yerine geçmiş gayri resmi bir hükümet olmak gerekir.

Savaş muhabiri ve ünlü tarihçi Bernard Guz’a göre “Bir ülkenin devrilmesi daha iyi savaşılarak gerçekleştirilmez, dışarıdan yönetilerek gerçekleştirilir. Hükümetlerin devrilmesi kabaca önünde bir eksi işaretiyle yönetime başlamak anlamına gelir.”

Gerilla savaşı ve işgalci güçler savaşı

Gerillalar siyasi bir savaş gerçekleştirirken, işgalci güçler askeri bir savaş yaparlar ve yerel halkı kendilerinden daha fazla soğutarak gerillalara destek verme noktasına getirirler.

Gerilla, işgalci güçleri bezdirip evlerine dönmeye ikna etmeye çalışır. İşgalciler için hem maddi hem de manevi olarak pahalıya mal olan savaş, vatanlarını savunan halka ve politikacılara şu soruyu sordurtur: Uzaklardaki bu küçük ülkenin işgalcilere ne faydası olacaktır? İşgalcilerin çekilmesi için baskılar giderek artar. Böylece zaman gerillaların lehine işler.

Gerilla savaşlarıyla ilgili bir gerçek vardır, gerilla eğer savaşı kaybetmezse, muhakkak kazanır.

Kaynaklar:

¹ Uluslararası İlişkiler, Michael G. Roskin&Nicholas O. Berry, Adres Yayınları (2014)

² Guerilla Warfare

Ahmet AKIN, (E) Topçu Kurmay Albay


Yazan | 2017-03-20T19:45:31+00:00 Şubat 27th, 2017|Harp ve Strateji|Gerilla Savaşı nedir? Gerilla savaşı esnasında uygulanan taktikler için yorumlar kapalı

Yazar Hakkında:

K.K.K’lığından emekli topçu kurmay albay. Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun. 11 yıldan fazla süreyle NATO'da görev yaptı. Çok iyi seviyede Almanca ve İngilizce bilir. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazar.
%d blogcu bunu beğendi:
/* Omit closing PHP tag to avoid "Headers already sent" issues. */