Google reklamlarından para kazanmak için bilinmesi gerekenler

//Google reklamlarından para kazanmak için bilinmesi gerekenler

Google reklamlarından para kazanmak için bilinmesi gerekenler

Google reklamlarından para kazanmak mümkün mü?

Google reklamlarından para kazanmak her websitesi sahibinin esas amacıdır.

Siz de Google AdSense’ten günde 100$, 200$, veya 300$ kazanabilirsiniz. Birçok blog sitesi ve başkaca websitesi sahibi google reklamlarından para kazanmak başarısını yakalamış durumda. Bu durumda sadece siz nasıl istisna olabilirsiniz?

Öncelikle bir web sitesine sahip olmanız gerekir. Ondan sonra Google reklamlarından para kazanmak için tek yapmanız gereken her hafta 3-5 makale yazacak şekilde iyi bir planlama yapmaktır. Bu kapsamda makale konusu seçmek önem arz etmektedir. Hep söylediğimiz gibi, içerik kraldır. Bir yerlerden makale kopyalayarak Google arama motorunu kandıramazsınız. Üretici siz olun, yaratıcı siz olun!  Bırakın başkaları sizden bir şeyler kopyalamaya çalışsın! Zaman, her zaman sizi haklı çıkaracaktır.

Hiç aksatmadan bir yıl boyunca (52 hafta) 250-260 makale yazarak, yayınlama azim ve kararlılığından asla taviz vermeyin.

Konuyu bir bütün olarak ele almadan önce Google AdSense’le ilgili bazı terminolojileri ve websitesi üzerinden daha fazla nasıl gelir elde edebileceğimizi öğrenelim.

Google AdSense nedir?

Google’ın reklam programıdır.  Diğer bir deyişle, websiteleri, mobil telefonlar, site arama sonuçları, online içerikler vb. üzerinde yayınlanan reklamlardan gelir elde etme aracıdır.

Google AdSense, web sitesi sahiplerine sundukları çevrimiçi içerik  (websitesi, bloglar) üzerinden para kazanmaları için bir yöntem sunar. AdSense, websitesi içeriğiniz ve ziyaretçilerinize göre metin reklamlar ve görüntülü reklamları sitenizle eşleştirerek çalışır.

Reklamlar, ürünlerini tanıtmak isteyen reklamverenler tarafından oluşturulur ve reklam paraları yayımcılara ödenir. Bu reklamverenler her bir reklam için farklı bir tutar ödediklerinden, yayımcıların kazanacakları gelir de reklama göre her zaman değişecektir.

Reklamverenler, gerçek zamanlı açık artırma (müzayede) ile websiteni sayfalarında buluna reklam alanlarınız için teklif verirler. En yüksek fiyatlı reklam, websitenizde gösterilecektir.

Google AdSense programı, sitenize Google AdWords reklamları sağlamasıyla diğerlerinden ayrılır. Google daha sonra reklam türüne bağlı olarak reklamlara yapılan kullanıcı tıklamalarına veya reklam gösterimlerine göre sitenizde gösterilen reklamlar için size ödeme yapar.

CTR (Click-Through-Rate) nedir?

Websayfası gösterimi karşılığı yapılan tıklamaların yüzdesidir.

CTR=(Tıklamaları/Reklam gösterimleri)x100

Her websayfası üzerinde 3 adet Google AdSense reklamı gösterildiğini farz edelim. Bu durumda 1 sayfa gösterimi, 3 Google AdSense reklam gösterimine eşit olur.

Örnek:

500 Google AdSense reklam gösteriminde okuyucuların  5 adet Google AdSense reklamına tıkladıklarını farz edelim. CTR kaç olur?

CTR=(5/500)x100=%1 olur. Bu, her 100 sayfa gösteriminde 1 tıklama yapıldığını anlatır.

CPC (Cost-Per-Click) nedir?

Bir sayfa ziyaretçisinin her ziyaretinde reklamınıza yaptığı tıklamadan elde ettiğiniz kazançtır. CPC çoğunlukla reklam verenler tarafından önceden belirlenir. Rekabetin yoğun olduğu finans, pazarlama, online ürünler vb. gibi alanlarda reklam verenler, her bir tıklama için daha fazla para ödemeye razı olurlar.

CPM nedir?

1000 sayfa gösterimi başına fiyattır. Bazen reklam verenler CPC yerine CPM’i seçerler. 1000 reklam gösterimi karşılığında para öderler. Bu durumda reklam verenler, her hangi bir websitesinde reklamları gösterildiğinde para öderler.

Konuya başlarken Google AdSense ile her gün 100$ kazanalım demiştik, değil mi?

Page RPM (Page Revenue per Thousand impressions) nedir?

Page RPM = (Tahmini kazançlar / Sayfa görünüm sayısı X 1000.

Örnek:

25 sayfa görünümünden 0.15 $ kazandıysanız, bu durumda Page RMP nedir?;

Page RPM=(0.15$/25)x1000=6 $ eder.

Google reklamlarından para kazanmak için bilinmesi gerekenler

Google reklamlarından para kazanmak için bilinmesi gerekenler

Faraziyelerimiz şöyle olsun:

CTR=%1 (Her 100 gösterimde 1 tıklama olsun)

CPC= 0.25 $

Sayfa gösterimi=Reklam gösterimi (Hesaplama kolaylığı açısından her sayfada 1 adet Google AdSense reklamı olduğunu varsayalım)

Örnekte kullandığımız CTR ve CPC oranları, her blog ve websitesi sahibinin kolaylıkla elde edebileceği en alt gelir oranlarıdır.

  • Her gün 100$ kazanabilmek için günlük 40 000 sayfa gösterimi gerekir. Ya da günlük 400 tıklamaya ihtiyaç vardır. 40 000 sayfa görünümü elde etmek için, her bir sayfa için 80 sayfa görünümü elde edecek şekilde çok iyi hazırlanmış en az 500 makaleden oluşan websitenizin olması gerekir.
  • CPC dışında CPM reklam gelirlerinden de gelir elde edeceksiniz. Her hangi bir konuya bağlı olmaksızın ortalama CPM kazancı her 1000 gösterim için 1-1.5 $ kadardır. Bu durumda 40 000 gösterim karşılığında günlük 40-60 $ arasında reklam geliri kazanabilirsiniz.
  • Bu arada reklam alanlarını com aracılığı ile doğrudan da satabilirsiniz. Buradan da 40 000 gösterim karşılığında her ay 6000 $ kazanabilirsiniz. Webmaster ve blog yazarlarının 6000-8000 $ parayı 40 000 gösterimde nasıl kazandıklarını Buyandsell.com’da kontrol edebilirsiniz. Sonuç olarak günlük kazancınız 200$ olacaktır. (6000/30=200)
  • Affiliate marketing (Bağlı ortaklık, satış ortaklığı) alanında kaliteli makalelerden oluşan bir websitesi, çok iyi gelir elde edebilir. Bağlı ortaklık ya da satış ortaklığı ile de günlük olarak kolaylıkla 40-80$ kazanabilirsiniz.

Şimdi:

Günlük 40 000 sayfa gösterimi karşılığında dört ayrı kaynaktan toplam reklam geliriniz: 100+40+200+40=380 olacaktır. (Ben en alt basamaktaki gelirleri aldım)

Günlük 300$ kazanırsak, aylık reklam gelirimiz 380×30=11400 $olacaktır. Yıllık reklam gelirimiz ise 11400×12=136800 $ olacaktır.

Yukarıdaki açıklamalar sizi Google AdSense’ten günlük 100$ kazanma konusunda ikna etti mi?

Binlerce insan makale yazmaktan, blog yazarlığı yapmaktan reklam geliri elde etmektedir. Siz de Google AdSense üzerinden reklam yayıncılığı ile para kazanabilirsiniz. Yeter ki siz işinize konsantre olun!

Yeterki siz her hafta 5 makale yazın. Bu 52 haftada 5×52=260 makale eder. İki yıl aynı kararlılıkla devam ederseniz, 500 makaleye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Finans, ekonomi, online ticaret gibi önemli konular üzerine yazılmış, 1000-1500 kelimeden oluşan kaliteli makalelerle, her bir sayfaya 80 ziyaretçi çekseniz (her sayfada bir reklam olduğunu kabul edelim) 80×500=40 000 gösterim rakamına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Google AdSense İpuçları ve Püf Noktaları

Google reklamlarından para kazanmak isteyenler için konuyla ilgili bazı kritik bilgileri bir araya getirmeye çalıştık.

Google AdSense reklam çözümleri dünya genelindeki milyonlarca websitesi sahibi tarafından kullanılmaktadır. Google reklamlarından para kazanmak aslında sadece bir hayal değildir. İşi bilenler, emek harcayanlar büyük başarılar elde ederken ve iyi gelir sağlarken, diğerleri sadece birkaç dolar para kazanabiliyor.

Burada, Google AdSense aracılığıyla elde edilen geliri artırmaya yardımcı olan bazı temel ipuçlarını paylaşacağız.

Öncelikle, web sitenizin görsel stiline en uygun reklam bloğu formatını seçmelisiniz. Deneyimler, 336×280 Büyük Dikdörtgen, 300×250 Orta Boy Dikdörtgen ve 160×600 Geniş Gökdelen’in en etkili şekiller olduğunu göstermektedir. AdSense kodunu girdiğinizde yine de web sayfalarınızın görsel görünümünü düşünmelisiniz. Reklamlar için küçük bir alanınız varsa, en iyi çözüm bağlantı birimi biçimi olacaktır.

Zıt renk tonlarına dikkat edin!

Ayrıca, reklamlarınızın bulunduğu blok için en uygun renk paletini seçmelisiniz. Web sitenizde açık bir arka planınız varsa, AdSense kutusu için benzer yani açık renk bir ışık paleti kullanmak daha iyidir.  Bir reklam kutusu paleti için kontrast seçimi yalnızca koyu renkli arka plana sahip web siteleri için iyidir. Yine de, halihazırda web sitenizde bulunan bir renk seçmek daha iyidir.

Hem metin hem de resim içeren bir reklam birimi oluşturmak daha iyidir. Bu şekilde her ikisi de görüntülenecek ve bu, bir web sitesinde ziyaretçi tarafından bir reklama tıklama şansını artıracaktır.

Sonra, reklamların web sayfalarındaki yerini düşünmelisiniz. Muhtemelen reklamların en iyi konumda olacağı pozisyon, sitenizin üst/başlık kısmının olduğu bölümdür. Bununla birlikte, bu içeriğinizin tutarlılığını bozabilir, bu nedenle böyle bir çözümü kullanırken dikkatli olmalısınız. Diğer iyi konumlar, gezinme çubuğunun hemen altında, altbilginin üst kısmında ve sol menü alanında bulunur. Kendinizi her zaman ziyaretçilerin yerine koyun ve kendi bakış açısınızla web sitesinize bakın. Reklamlar, web sitesine göz gezdirirken sizi rahatsız ediyorsa, farklı bir konum veya biçimlendirme düşünmelisiniz.

Sayfa başına reklam birimlerinin sayısı önemlidir.

Ayrıca, sayfa başına reklam birimlerinin sayısını tanımlamalısınız. Bununla ilgili bazı kısıtlamalar var. Sayfada her biri en fazla üç reklam birimi (üç içerik, üç bağlantı birimi ve iki arama birimi) bulunmasına izin verilir. Ziyaretçilerin sayfaları aşağı kaydırmasını gerektiren çok sayıda içeriğe sahip bir web siteniz varsa veya forum veya blog yönetiyorsanız, daha fazla AdSense bloğu yerleştirmek akıllıca olacaktır. Bununla birlikte, her zaman gelirin büyük kısmını üretecek olan ana ünitenin web sitesi kaynak koduna yüklendiğinden emin olun. Unutmayın, bir sayfaya 3’ten fazla reklam birimi koyarsanız yalnızca ilk 3’ü görünür.

Birden fazla reklam birimi yerleştirin.

AdSense tıklama oranınızı ve gelirinizi artırmanın basit bir yolu, sayfalarınızda farklı boyutlarda birden fazla türde reklam birimleri yerleştirmektir (İçerik birimi, bağlantı birimi ve arama birimi).  Bu şekilde, kullanıcılarınıza Google’ın geniş reklam envanterinden daha fazla reklam sunmuş olursunuz.

İçeriği asla gölgelemeyin!

Bilgisayar ekranında web sitesini aşağıya kaydırmadan gördüğünüz alana “above the fold” bölümü denir. Ziyaretçi ilk defa web sitenize giriş yaptığında, ziyaretçinizin sitenizle ilgili ilk kanaati çok önemlidir. Eğer web ziyaretçisi sitenizi ilk gördüğü anda beğenmezse, 1-2 saniyede çekip gider.

Siz siz olun asla web sitenizin ilk görünen kısmına, yani “above the fold” bölümüne Google reklamları yığmayın. Bırakın, ziyaretçi önce içeriğe yoğunlaşsın, web sitesinden kaçmasın. İçeriği incelerken nasılsa Google AdSense reklamlarını görecektir.

Yazan: Meltem KARADENİZ

Kaynaklar:

¹ Google AdSense Tips and Tricks

Yazan | 2017-08-02T15:50:04+00:00 Ağustos 2nd, 2017|Ekonomi|Google reklamlarından para kazanmak için bilinmesi gerekenler için yorumlar kapalı

Yazar Hakkında:

K.K.K’lığından emekli topçu kurmay albay. Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun. 11 yıldan fazla süreyle NATO'da görev yaptı. Çok iyi seviyede Almanca ve İngilizce bilir. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazar.
%d blogcu bunu beğendi: