/, Genel/Hitler’in sığınağı: Adolf Hitler’in 10 sığınağından birini keşfedin!

Hitler’in sığınağı: Adolf Hitler’in 10 sığınağından birini keşfedin!

Hitler’in sığınağı 9 Km idi!

Askat sığınağa girdi ve yer yüzeyinin altında, 9 Km uzunluğunda olan geniş bir tünel ağını keşfetmeye başladı.

Sığınağın en derin noktası, yer yüzeyinin 30 metre kadar altında idi. Tünelin her iki tarafında bulunan odalar, uzun koridor boyunca yayılmıştı. Camlar bir şeylerle kaplıydı.

Askat içinde çökmüş tavanlar, karanlık, sesin yankılandığı koridorlar boyunca keşfine devam etti. Duvarlara yonta suretiyle kazınmış olan Almanca askeri yazılar yosunla kaplıydı.

Sığınak tek başına soğuk ve korkutucuydu. Ama bir zamanlar dünyadaki en kötü adamın burada yaşadığını bilmek, karanlığa doğru yolculuğu daha da çekici hale getiriyordu.

Fransa işgali sırasında Naziler Fransa’ya terör ve soykırım getirmişlerdi.

Hitler'in sığınağı: İç görünüş

II. Dünya Savaşı fotoğrafları: Hitler’in Sığınağı’nın içten görünüşü

Sığınağın insanı şaşırtan büyüklüğünün ötesinde, Askat’ın çektiği yeraltı sığınağı önemli bir tarihi önem taşıyor.

Bu sığınağın, Hitler’in Almanya’nın dışındaki son karargahı olduğuna inanılıyordu. Bu fotoğraftan, tam olarak resimdeki şeyi ayırt etmek zor, ancak bir labirenti andırıyor. Sığınak kurulduğunda, Hitler İngiltere’yi istila etmeyi planlıyordu.

Bu oda özellikle ilginç görünüyor. Duvar boyunca tüpler var. Uzun yatay ilaç dolabını andıran bir şeyler hala yerlerinde duruyor.

Burada ne vardı, burada tutuldu? Tavanda daha fazla pas ve küf görülüyor.

II. Dünya Savaşı’nda Hitler’in Paris planı

Hitler, müttefikler şehri ele geçirirlerse, Paris kentini yakmayı planlamıştı. Ancak, Paris müttefikler tarafından işgal edildiğinde, Hitler Almanya’daki sığınağına kaçmıştı.

Nazilere destek giderek zayıflıyordu. Hitler’in herhangi bir askeri strateji geliştirecek hali kalmamıştı. Hitler’in kararları bütün dünyada korkunç ölüm ve yıkımlara neden olmuştur.

Hitler 'in sığınağı: Führerhauptquartier Wolfsschlucht II

II. Dünya Savaşı’nda Hitler ‘in Sığınağı: Führerhauptquartier Wolfsschlucht II

Marc Askat’ın bulduğu sığınağın adı Führerhauptquartier Wolfsschlucht II’dir. Orada ikamet eden tek korkunç kişi Adolf Hitler değildi.

Fotoğrafta döşeme tahtalarının çöktüğünü ve su borularının paslanmış olduğunu görüyoruz. Sığınağın her yerinde vaziyet böyle değildi.

II. Dünya Savaşı’nda Batı Cephesi harp karargahı

II. Dünya Savaşı sırasında inşa edilen sığınak, Nazilerin Batı Cephesi askeri komuta merkezi olarak görev yapıyordu. Onlarca Alman subayı ve çalışanları barındırıyordu. Geçitlerin ve odaların labirentleri, faşist rejimin genişlemesini planlayan Nazilerle doluydu.

Bu sığınağı daha da korkutucu kılan şey, altı yıl süren II. Dünya Savaşı sırasında Hitler tarafından kullanılan 10’dan fazla sığınaktan sadece biridir. Bu da Hitler ve Nazi Ordusu’nun etkisinin ne kadar büyük olduğu hakkında bir fikir vermektedir. Buna benzer bir sığınakta müttefik kuvvetlerinin Hitler’i bulması ve saldırması zordu.

Aşağıdaki fotoğraftaki odada tavanın söküldüğü görülüyor. Bir raf gibi görünen duvarda pas lekeleri oluşmuştur.

II. Dünya Savaşı, tarihin en kanlı savaşlarından biriydi. 1939’da Polonya’ya yapılan nedensiz Alman saldırısı, savaşı başlattı. 1945’te Naziler yenilene kadar altı yıl devam etti. Savaşta 50 milyondan fazla asker ve sivil hayatını kaybetti.

TREND ANALİZ:  Hemoroid nedir? Hemoroidin teşhis ve tedavisindeki gelişmeler nelerdir?
Hitler'in sığınağı: Orijinal Almanca yazılar

II. Dünya Savaşı’nda Hitler’in sığınağı: Orijinal Almanca yazılar

Çoğumuz bunun gibi çekici tarihi yerleri yasak olduğu için ziyaret edemiyoruz. Alman Silahlı Kuvvetleri’ne ait yazılar hala silinmemiş, duvarlarda duruyor.

II. Dünya Savaşı’nda Hitler yer altı sığınaklarından verdiği emirlerle ölüm kampları ve toplama kampları, tarihteki en ölümcül soykırımlara katkıda bulundu. Ortaya çıkarılan bu sığınak, tarihteki bu korkunç bölümün hatırlatıcısıdır.

Antisemitizm, Hitler iktidara geldiğinde yeni bir kavram değildi. I. Dünya Savaşı’nda maruz kalınan yenilgi, Almanya’nın 1930’larda içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal problemler dolayısıyla Yahudiler günah keçisi ilan edilmişti.

Hitler'in sığınağı

II. Dünya Savaşı’nda Hitler’in önemli bir sığınağı

II. Dünya Savaşı’nda Hitler ve Yahudiler

Üçüncü Reich ilk kurulduğunda, Alman nüfusu iki kategoriye ayrıldı ve Naziler tarafından Yahudi Almanlar’a emirler verilmeye başlandı: “Ulusal yoldaşlar” ve “Alman toplumuna yabancı olanlar”.

II. Dünya Savaşı’nda Naziler ayrıca, insanları algılanan suçlarına göre gruplara ayırdılar: “Irkçı” düşmanlar (örneğin, Yahudiler ve Romanlar)  ve “siyasi” düşmanlar (örneğin Marksistler ve liberaller), ve “ahlaki” düşmanlar (ör. geyler ve lezbiyenler).

İlk adım, bu gruplar hakkında korku uyandıran propaganda başlatmak oldu ve komşuları bu gruplara sırtlarını döndü.

Hitler'in sığınağı

II. Dünya Savaşı’nda kullanılmış olan Hitler’in sığınağı

Bu kasvetli geçitler kalın çimento duvarlarla güçlendirildi. Yer altındaki Nazileri müttefiklerden korumak için kapılar metalden yapılmıştı. Karanlık ve pislik içindeki sığınağın içinde, Askat geçmişin hatıralarını canlandıran yürek parçalayıcı şeyler buldu.

II. Dünya Savaşı’ndan kalma Hitler’in sığınağı dehşet verici soğukluktaydı: Zemin tahtalarının pek çoğu çürümüş, paslı boruları ortaya çıkarmıştı. Hala eski bidonlar vardı. Odalarda ve tavanlarda döküntüler görülüyordu.

Savaş tamtamları çalarken, Yahudilerin hukuki ve sosyal hakları, Almanya’da yavaş fakat sürekli olarak kısıtlanıyordu.

II. Dünya Savaşı öncesinde 1930’lar boyunca birçok anti-Semitik kanun çıkarıldı. 1933’te Yahudiler ve diğer “Alman ırkından” olmayanlar kamu hizmetlerinden men edildi. Yahudilere çiftlik sahibi olmak yasaklandı. Yahudi avukatlar barodan kovuldu.

1933’de büyük bir soykırım yasası kabul edildi ve 400 000 kişi kendi istekleri dışında kısırlaştırıldı.

II. Dünya Savaşı’nın başlamasına bir kaç yıl kalmıştı. 1935’te Hitler tarafından çıkarılan Nuremberg Yasaları ile “Aryan” Almanların Yahudilerle olan ilişkileri yasaklandı.

Daha sonra yasak genişletildi ve diğer “non-Aryan” gruplarla Almanların ilişkisi kesildi. Zulüm gören birçok sanatçı ve entelektüeller II. Dünya Savaşı öncesinde Almanya’yı terk etti.

II. Dünya Savaşı’na ait bu yer altı sığınağını ve batı cephesi harp karargahını bulup fotoğrafladıktan sonra, Askat memnuniyet duydu ve tarihsel bulgusunu dünyaya göstermek istedi.

Günümüzde Adolf Hitler’in II. Dünya Savaşı esnasında kullanmış olduğu bu sığınağın yeri kamuoyuna açıklanmamaktadır. Bu çok gizli tarihi sığınağın Fransız Yabancı Lejyonu için bir eğitim tesisi olarak kullanıldığı sanılıyor.

Yazan | 2017-11-09T19:35:04+00:00 Kasım 6th, 2017|Avrupa, Genel|0 Yorum

Yazar Hakkında:

K.K.K’lığından emekli topçu kurmay albay. Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun. 11 yıldan fazla süreyle NATO’da görev yaptı. Çok iyi seviyede Almanca ve İngilizce bilir. NATO, Harp Stratejisi, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazar.

Bu analiz hakkında yorum yapmak ister misiniz?

%d blogcu bunu beğendi: