Hızlı kilo vermek: Asker diyeti ile üç günde 4,5 Kilo verilebilir mi?

//Hızlı kilo vermek: Asker diyeti ile üç günde 4,5 Kilo verilebilir mi?

Hızlı kilo vermek: Asker diyeti ile üç günde 4,5 Kilo verilebilir mi?

Asker diyeti, hızlı kilo vermek için uygun mu?

Hızlı kilo vermek hepimizin hayalidir. 3 günde 10 pound yani 4,5 kilo verdiren diyet, İngiliz Dailystar Gazetesi’nde Laura Mitchell  imzasıyla 9 Mayıs 2017’de yayımlanmıştır. Yazıyı uzmanlarımızla birlikte tetkik ettik. Eğer uygunsa, biz de böylesine mükemmel bir diyet programını  Stratejikanaliz.com okuyucuları ile paylaşalım istedik. Yaptığımız araştırmaya göre “asker diyeti” adı altında internette bir çok diyet önerisi var. Ganimet bulmuş Hint fakiri gibi bütün gazeteler ve blog siteleri üstüne atlamışlar.

Ancak, öneride bulunanlar herhalde işin gerçek boyutunu dikkate almak istememişler. Herkes bir yerlerden bir şeyler kopyalamış ve aynen yayımlamış!

Yaz geldiğinde tatil ve düğün sezonu başlar. Çoğu insan fazla kilolarından kurtulmak ister. Herkes panik halinde hızlı çözüm yolları bulmak peşindedir.

Ancak hızlıca kilo vermek için tatbik edilecek en iyi diyet programı nedir?

Sözlü ve yazılı basında çok fazla insanı heyecanlandıran hızlı diyet ve egzersiz programları var, hangisinin üzerinde odaklanacağını bilmek herkes için kafa karıştırıcı olabilir.

Laura Mitchell‘e göre Asker Diyeti, hızlı yağ yakmak için mükemmel tasarlanmıştır ve tamamen ücretsizdir.

Yazara göre, katılımcıların herhangi bir egzersiz yapmaları gerekmemektedir, ama muhtemelen egzersiz  kilo vermeye yardımcı olacaktır. Önerilen programı tatbik edenler birkaç gün içinde 10 libre (4.5 kilogram) kadar kilo kaybetmeyi bekleyebilirler.

Asker diyeti şunları iddia ediyor:

Laura Mitchell’e göre Asker Diyetindeki gıda kombinasyonları yağ yakmak, metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermek için tasarlanmıştır.

Aslında, Asker Diyeti reçetesiz hızlı kilo kaybı için en iyi doğal diyetlerden biridir.

Bu diyetin 1980’lerden geldiği düşünülmektedir. Özellikle Amerikan Ordusu’nda sağlık kontrolünden geçmesi ve kilo vermesi gereken askeri erkek personel tarafından kullanılmaktadır.

Diyet programı, çok düşük kalorili alımın yapıldığı ilk üç gün, ardından yaklaşık 1200 Kcal – 1500 Kcal ölçülerinde kalori alımına izin verilen takip eden 4 günden oluşur.

Hızlı diyet: 3 günde 4,5 kilo nasıl verilir?

Hızlı kilo vermek: 3 günde 4,5 kilo nasıl verilir? Askeri Diyet, metabolizmanızı hızlandırmak için tasarlanmıştır.

UYARI!

Stratejikanaliz.com okurları, hızlı kilo verme yöntemlerine dikkatle yaklaşmalıdır. Düşük kalorili diyet uygulaması olan “Asker Diyeti” ile ilgili olarak bugüne kadar hiç bir araştırma, gözlem ve inceleme yapılmamıştır. Asker Diyeti’nin Amerikan veya İngiliz askerleriyle hiç bir bağlantısı yoktur. Amerikan veya İngiliz askerlerinin bu tip bir diyet yaptığına dair en ufak bir kanıt da yoktur. Özetle, hiçbir araştırma, “asker diyeti”nin kilo vermenize yardımcı olabileceğini kanıtlamamıştır. Asker Diyeti, kendinizi aç, yorgun ve hırçın hissetmenize neden olabilir. Çünkü asker diyeti 8-9 besin maddesini esas alan, çok düşük kalorili bir kilo verme planıdır. Biz, asker diyeti gibi kim tarafından hazırlandığı bilinmeyen diyet programlarını okuyucularımıza kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

İşte üç günlük yemek planı:

1.gün

Kahvaltı:

1 dilim tam tahıllı ekmekten yapılmış tost (100 gr=60 kcal). Üzerine 2 çorba kaşığı fıstık ezmesi, 1/2 greyfurt, 1 fincan kahve veya çay.

Öğle Yemeği:

Bir dilim tahıllı ekmekten yapılmış tost, 1/2 bardak ton balığı, 1 fincan kahve veya çay fincanı.

Akşam yemeği:

85 gram herhangi bir et, 1 fincan yeşil fasulye, 1 küçük elma (100 kcal), 1/2 muz, 1 fincan vanilyalı dondurma (207 kcal).


Hızlı diyet: Asker diyeti 3 günden fazla sürmemelidir.

Hızlı kilo vermek: Asker diyeti 3 günden fazla sürmemelidir.

2.gün

Kahvaltı:

1 dilim tam tahıllı tost (100 gr=60 kcal), 1 haşlanmış yumurta (80 kcal), 1/2 muz (50 kcal).

Toplam kalori değeri: 190 kcal’dir.

Öğle Yemeği:

1 haşlanmış yumurta (80 kcal), bir fincan orta boy süzme peynir (72 kcal), 5 tuzlu kraker.

Akşam yemeği:

2 adet sosisli sandviç (2 adedi=580 kcal), 1/2 su bardağı havuç (18 kcal) ve 1/2 bardak brokoli (18 kcal), 1/2 muz (50 kcal), 1/2 fincan vanilyalı dondurma (100 kcal).

Toplam kalori değeri: 766 kcal’dir.


Hızlı diyet: Asker diyeti 3 günden fazla sürmemelidir.

Hızlı kilo vermek: Asker diyeti 3 günden fazla sürmemelidir.

3.gün

Kahvaltı:

1 dilim kaşar peyniri 5 tuzlu kraker ve bir elma (100 kcal).

Öğle Yemeği:

Bir dilim tahıllı ekmekten yapılmış tost (100 gr=60 kcal), bir yumurta (80 kcal) (haşlanmış veya beğeninize göre pişirilir).

Akşam yemeği:

1 fincan ton balığı (100 gr=174 kcal), 1/2 muz, 1 fincan vanilyalı dondurma (207 kcal).

Yemekler arasında atıştırmalıklara izin verilmiyor, siyah kahve ve şekersiz yeşil çaylara izin verilir.

Bu diyetin hızlı kilo vermesinin nedeni düşük kalorili bir plan olmasıdır.

Bu uzun vadeli bir diyet planı değildir ve üç günden fazla sürmemelidir.

Kalori nedir?

Kalori, gıdalar tarafından sağlanan enerji birimi olarak tanımlanabilir. İster karbonhidrat, yağ, şeker veya protein yiyorsanız, kalori her yerdedir. 24 saat içinde tükettiğiniz ve yaktığınız toplam kalori miktarı, kilonuzu belirler. Bu nedenle, günlük olarak depoladığınız kalorilere göz kulak olun, çünkü fazla kilo almanıza neden olabilir.

Vücudunuzun kalori gereksinimi aşağıdakilere bağlıdır:

 • Yaşınız
 • Boyunuz
 • Ağırlığınız
 • Cinsiyetiniz
 • Vücut ölçünüz
 • Fiziksel Aktivite Seviyesi
 • Gebelik gibi belirli koşullar.

Hareketli yaşamı olmayanlara göre, fiziksel olarak daha aktif olan insanların daha fazla kalori yaktığı yaygın bir bilgidir.

Asker diyeti programının analizi

Laura Mitchell yazısında diyet haricinde ayrıca egzersiz yapmaya gerek olmadığını , “aslında yapsanız fena olmaz” mahiyetinde bir şeyler söylemiş. Yani kilo vermede  sporun ve egzersizin önemi üzerinde tam olarak durmamış .

Ancak, sadece “aç kalmakla” İngiltere için 3 günde 10 pound, Türkiye için düşünürsek 3 günde 4.5 kg nasıl verilecektir?

Laura Mitchell’in yapmadığını biz yaptık. Önerdiği asker diyetini tercüme ettik. Sizin için yukarıda yayımladık. Sonra bir insanın normal yaşamını devam ettirebilmesi için ne kadarlık kaloriye ihtiyacı olduğunu aşağıdaki tablo ile ortaya koyduk. Sonra diyet programı ile günlük ne kadar kalori alabileceğimizi hesapladık. Daha az besin maddesi almakla, kilo vermek için “depo”dan ne kadar yağ harcayacağımızı hesapladık.

Depo, vücudumuzdaki mevcut yağ toplamıdır.

Bizim Stratejikanaliz.com’da temel ilkemiz şudur: Sitemizde okuyucuya takdim edeceğimiz yazıya, analize önce bizim inanmamız şarttır. Önemli olanın bir yerlerden ilginç yazılar bulup, tercüme edip derhal yayınlamak olduğu kanaatinde değiliz ve asla olmayacağız.  Bu nedenle her gün analiz yayınlayamıyoruz. Bazen bir analizimizin hazırlığı 15 gün sürüyor!

Besinlerin kalori değerleri

Yukarıdaki tabloya bakalım. Tabloda belirtilen kalori değerleri, normal bir insanın günlük yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan kalori değerleridir. Eğer 24 saatlik yaşam için metabolizmaya biz yukarıdaki miktarlarda enerji sunmazsak, bu defa vücut “depodan” enerji tüketmeye başlayacaktır!

Kilo vermenin temel prensibi budur.

Örnek bir hesaplama:

Yukarıdaki tabloya göre, 30 yaşında, erkek, orta düzeyde hareketli, günlük normal kalori ihtiyacı minimum 2600 kcal’dir. Asker diyeti ile biz bu adama 600-1000 kcal değerinde günlük besin maddesi yedirelim ve içirelim. Bu durumda  günlük aktivitesini devam ettirebilmesi için bu adam en iyi halde 2000 kcal değerinde besin maddesini “depodan” harcayacaktır. Bunun karşılığı 257 gram yağ yakmaktır.

Halbuki bizim asker diyeti ile 3 günde 4,5 kg zayıflamamız için, günlük olarak 1,5 kg kadar yağ yakmamız gerekiyor. Spor yapmazsak, sadece vücudumuzun normal aktivitesiyle 1500 gram-257 gram=1243 gram yağı nasıl yakacağız?

Uluslararası standartlara göre, 3,500 kalori harcadığımızda, 1 pound (0.45 kg=450 gram) civarında yağ yakmış oluyoruz. 1000 kalori harcadığımızda ise, 129 gram yağ yakmış oluyoruz.

Yağ dururken enerjiye dönüşmez. 72 kg ağırlığındaki bir erkeğin, 90 dakika yüksek tempoda futbol oynadığında harcayacağı kalori miktarı 1000 kcal‘dir. Aynı adam bu esnada 129 gram yağ yakacaktır.

1 pound=0.45 kg (450 gram)’dır. 

Hızlı kilo vermek için egzersiz önemlidir!

Bir günde egzersiz, yürüyüş vb. aktivitelerle 350 kalori harcadığınızda, vücudunuzdan 45 gram yağ eksilmiş olacaktır.

Bu durumda Türkiye’ye uyarlarsak yaklaşık yarım kilo (0.45 kg=450 gram) yağ yakmak için 3,500 kalori harcamamız gerekmektedir.  Yani yukarıda sözünü ettiğimiz adamın 3×90 dakika ve üzerine de bir 45 dakika daha futbol oynaması gerekecektir. Bu pratikte mümkün değildir.

Diyet yaparken bu hesaplama faktörlerini dikkate almamız şarttır. Tekrar vurgularsak 3 günde 10 pound yani 4,5 kg vermemiz için, yani yağ yakmamız için bizim günlük 1,5 kg kadar kilo vermemiz gerekecektir. Bunun için harcamamız gereken kalori miktarı günlük olarak 10500 kcal’dir. Halbuki biz 800-1000 kcal değerinde besin maddesi aldığımızda, en iyimser ifadeyle 2000 kcal “depo”dan harcamış oluyoruz. Gerisi yani 8500 kcal nerden, nasıl harcanacaktır?

Laura Mitchell “Asker diyeti o kadar güzel ki, spora falan da gerek yok!” derken, eğer azıcık kafa yorup da hesaplama faktörlerini düşünseydi, her halde böylesi bir yazının altına imza atmazdı.

Bazı okuyucularımız mutlaka hatırlayacaktır. Biz bu sitede “Bir ayda 5 kilo nasıl verilir.” diye bir analiz yayınlamıştık. Bu analizi sıklıkla güncelliyoruz, yeni bilgiler ekliyoruz. Bildiğiniz gibi, onca siyasi-askeri-ekonomi makalesi varken, bizim bu analizimiz her gün en fazla okunan makale durumundadır. Aslında bu durum bütün Stratejikanaliz.com ekibini şaşırtmaktadır. Okumayan arkadaşlarımızın bizim bu analizimize mutlaka göz atmalarını öneririz.

Şunu demek istiyoruz “1 ayda 5 kilo vermek” bile zorken, “3 günde 4,5 kg kilo vermek de neyin nesi oluyor?”

Hızlı kilo vermek safsatasıyla insanları için niçin kandırıyoruz?

Hepinizin bildiği gibi diyette temel bir prensip vardır: Hızlı verilen kilolar, hızlı kazanılır!

En iyi kilo verme yöntemi, klasik diyet programlarıdır: Az yiyeceksiniz, dikkatli yiyeceksiniz ve mutlaka diyet programınızı egzersiz ile takviye edeceksiniz!

Keşke Laura Mitchell en azından yazısında bu gerçeği vurgulamış olsaydı!

Hızlı Kilo Kaybının Riskleri Nelerdir?

Hızlı kilo kaybı vücudumuzda fiziksel ihtiyaçlar ortaya çıkarır. Hızlı kilo vermenin tehlikeleri, diyet için harcanan süre ile birlikte artar. Bütün uzmanların vurguladığı gibi, hızlı kilo kaybı diyetleri kötü etkilere neden olabilir, Proteinsiz  yani tahıl-et-süt-yumurta-balık içermeyen bir diyet özellikle risklidir. Bu sebeple, çok düşük kalorili diyetler vücut kitle indeksi (BMI) 30 den büyük olan “obezler” için makul bir kilo kaybı seçeneği olarak kabul edilmektedir. Obezler için uygulanacak olan hızlı diyete bile mutlaka doktorlar karar vermelidir.  Hızlı veya normal, her ne çeşit olursa olsun, obezlerin kendi başlarına diyet yapmaları zaten sakıncalıdır.

Hızlı kilo kaybının olası riskleri şunlar olabilir:

 • Safra taşı oluşumu: Birkaç ay içinde büyük miktarda kilo vermekte olan insanların % 12-25’inde safra taşları görülür.
 • Dehidrasyon: Terlemek, nefes almak, işemek, gözyaşı dökmek ve tükürük yoluyla vücudunuz her gün su kaybeder.  Aşırı su eksikliğinden dolayı vücutta dehidrasyon oluşur. Yeterince su olmadan metabolizma düzgün çalışamaz. Vücudunuzdaki sıvı miktarına bağlı olarak hafif, orta dereceli veya şiddetli dehidrasyona sahip olabilirsiniz. Ağır dehidrasyon tıbbi acil bir durumdur ve derhal tedavi altına alınması gerekir.
 • Yetersiz beslenme.
 • Elektrolit dengesizlikleri: Nadiren de olsa insan yaşamını tehdit eder.
 • Baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk, baş dönmesi, kabızlık, adet düzensizlikleri, saç kaybı, kas kaybı.

Diyet gerektirmeyen, sağlıklı günler dileğiyle…

Burcu AKIN, Meltem KARADENİZ, Zafer KOCATEPE

Dikkat!

Bazı gıdalar kronik hastalığı olanlar için uygun olmayabilir ve herhangi bir kilo kaybı çabası veya diyet rejimine başlamadan önce bir hekime başvurmanız önerilir.

Kaynaklar:

¹ Dailystar

² WebMD

Yazan | 2017-08-02T10:43:17+00:00 Ağustos 2nd, 2017|Sağlık|Hızlı kilo vermek: Asker diyeti ile üç günde 4,5 Kilo verilebilir mi? için yorumlar kapalı

Yazar Hakkında:

K.K.K’lığından emekli topçu kurmay albay. Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun. 11 yıldan fazla süreyle NATO'da görev yaptı. Çok iyi seviyede Almanca ve İngilizce bilir. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazar.
%d blogcu bunu beğendi: