Kuzey Kore füze denemesi: Pasifik bölgesinde gerilim tırmanıyor

//Kuzey Kore füze denemesi: Pasifik bölgesinde gerilim tırmanıyor

Kuzey Kore füze denemesi: Pasifik bölgesinde gerilim tırmanıyor

Kuzey Kore füze denemesi dünyayı ayağa kaldırdı. Pasifik bölgesinde gerilim her geçen gün tırmanıyor. Kuzey Kore’nin 28 Temmuz 2017 gecesi gecesi yaptığı kıtalar arası orta menzilli (1000 km./621 mil) katı-yakıtlı balistik füze denemesinden 2 gün sonra Amerika Birleşik Devletleri Güney Kore’nin Kuzey Kore’ye yakın sınır bölgesinde süpersonik B-1 bombardıman uçakları ile 10 saat süreyle “eğitim uçuşu” icra etti.

Başarıyla fırlatılan füzenin adı “Hwasong-14”. Hwasong, Korece’de Mars Gezegeni demektir. Kuzey Kore 2006 yılından beri, bu yıl yapılanlar da dahil olmak üzere, tam beş defa kıtalararası balistik füze denemesi icra etti.

Füze denemesi, 27 Temmuz’da ABD Senatosu tarafından Kuzey Kore, Rusya ve İran’a yaptırım paketinin onaylanmasından bir gün sonra geldi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’nin füze testi yapmasını ve nükleer silah geliştirmesine önceki yıllarda yasaklamıştı.

İki ABD B-1 bombardıman uçağı füze denemesi sonrasında yaptıkları uçuş esnasında Güney Kore’de bir de taarruz tatbikatı gerçekleştirdi.

Kuzey Kore 4 Temmuz’da da kıtalararası balistik füze denemesi yapmış ve bu deneme de yine Hwansong-14 füzesini kullanmıştı.

Japonya Hava Kuvvetleri’ne ait F-2 savaş uçakları ile Güney Kore’ye bağlı savaş uçakları da 2 adet bombardıman uçağının tam 10 saat süreyle yaptığı eğitim ve formasyon uçuşuna eskortluk ettiler.

Eğer Kuzey Kore dünyayı aldatma amacı gütmüyorsa, Kuzey Kore resmi haber kaynaklarından edinilen bilgilere göre Kuzey Kore’nin iki gün önce 28 Temmuz’da yaptığı kıtalararası balistik füze denemesi, 1000 kilometre menzillidir. Daha önceki birkaç başarısız denemeden sonra, Hwasong-14 füzelerinin başarıyla fırlatılabileceği ve Amerika’nın Batı kıyılarını (Alaska, Hawaii, San Francisco, Los Angeles ve Chicago eyaletleri dahil) vurabileceği görülmüştür.

B-1 bombardıman uçaklarının eğitim uçuşu için, Amerika Birleşik Devletleri’nin pasifikte bulunan Guam Hava Üssü’nden havalandıkları Amerika’nın Pasifik Kuvvetleri Komutanı’nca da doğrulandı.

Kuzey Kore Devlet Başkanı: Kim Jong-Un

Kuzey Kore Devlet Başkanı: Kim Jong-Un

Kuzey Kore füze denemesi başarılı oldu

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un füze testinden sonra kıtalararası Hwasong-14  balistik füzesini geliştiren askeri ve sivil personeli füze atış mevziinde tebrik etti. Hatta atış esnasında sevinç çığlıkları attı. Kuzey Kore lideri askerlere yaptığı konuşmada füze denememsinin Amerika Birleşik Devletleri için çok sert bir uyarı olduğunu üstüne basarak vurguladı. Amerika’nın Kuzey Kore’ye taarruz etmeden önce, birkaç kere daha düşünmesi gerekeceğini beyan etti.

Kıtalararası Balistik füze denemesi Kuzey Kore ulusal televizyonundan da yayınlandı.  Deneme süresince Mars’ın Korece ifadesi olan Hwasong-14 füzesi, tam olarak 3.724.9 km (2.314.6 mil) yüksekliğe ulaştı. Kore yarımadasının doğu kıyısındaki sulara inmeden önce 47 dakika 12 saniye uçtu ve bu sürede 998 km (620 mil) menzile ulaştı.

ABD merkezli Endişeli Bilim Adamları Birliği (Union of Concerned Scientists)’nden David Wright yazdığı bir analizde “Eğer standart bir yörüngede uçabilirse, füze 10.400 km. (6 500 mil) kadar bir menzile uçabilir” dedi. David Wright’ın bu iddialı açıklamasına asker uzmanlar ihtiyatlı yaklaşıyor.

Kuzey Kore füzelerine endişeyle yaklaşan Endişeli Bilim Adamları Birliği, politikayı bilimin önüne koymaması için Trump’a çağrı kampanyası düzenlemiş durumdadır.

Kuzey Kore füze denemesi: ABD ne diyor?

Amerika Birleşik Devletleri Pasifik Hava Kuvvetleri Komutanı Gen. Terrence J. O’Shaughnessy yaptığı açıklamada “Kuzey Kore bölgedeki istikrarı tehdit etmeye devam etmektedir. Diplomasi sorunun çözümünde lider konumundadır. Amerika Birleşik Devletleri bölgedeki müttefiklerini ve Amerika ana kıtasını her türlü taarruza karşı korumaya hazırdır” dedi. Gerektiğinde Amerika Birleşik Devletleri’nin bölge güvenliğini sağlamak maksadıyla Kuzey Kore’ye derhal müdahale etmeye hazır olduğunun altını çizdi.

Muhalif kanatta yer alan Demokrat Partililer özellikle 20 Ocak 2017 den sonra, yani Donald Trump’ın başkan olmasını takiben Kuzey Kore’nin kıtalararası Balistik füze denemesi sayısını arttırdığına dikkat çekiyorlar.

Demokrat Parti ileri gelenleri Kuzey Kore’nin Amerika için her geçen gün daha fazla tehdit haline geldiğini ileri sürerek, Donald Trump’ı twitter politikasını terk ederek, daha ciddi tedbirler almaya davet ediyorlar.

Birçok Amerikalı Donald Trump’ın “Obamacare” ile uğraşmak yerine İran ve Kuzey Kore ile ilgilenmesinin ülke güvenliği açısından daha uygun bir hareket tarzı olacağına dikkat çekiyor.

Amerikalı askeri uzmanlar Kuzey Kore’nin  yeni geliştirmekte olduğu orta menzilli kıtalararası Balistik Füze’nin katı yakıtlı olmasının önem arz ettiğini vurguluyorlar. Çünkü, katı yakıtlı füzeler sıvı yakıtlı füzelere göre daha kısa zamanda ve daha gizlice atışa hazır hale gelebiliyor.

Kuzey Kore füze denemesinden bir gün önce ABD Ordusu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley Perşembe günü Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı konuşmada “Krize diplomatik bir çözüm bulmak için aslında yeterli zamanın olduğunu ancak zamanın hızla tükendiğini, Kuzey Kore’nin zaman geçtikçe daha da tehlikeli hale geldiğini” ifade etti.

Başkan Yardımcısı Pence Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD ve müttefiklerinin nükleer programını sona erdirmek için Kuzey Kore üzerindeki baskıyı artırmayı planladıklarını söyledi. Pence, Estonya’da yaptığı açıklamada “Stratejik sabır sona erdi. ABD Başkanı, Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze programını kalıcı olarak terk edeceği zamana kadar bu ülke üzerinde baskı oluşturmak için müttefik ülkeler arasındaki işbirliğine liderlik ediyor”dedi.

Kuzey Kore füze denemesi: Trump’ın twitter mesajları

Konu ile ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Devlet Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Çin’i suçladı.

Trump, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze denemeleri karşısında sadece konuştuğunu ifade ederek, Amerika’nın Çin’den çok daha aktif olmasını beklediğini vurguladı. Trump’a göre Çin isterse Kuzey Kore problemini kolaylıkla çözebilir. Çünkü Çin, Kuzey Kore’nin en önde gelen müttefiki ve kilit ticaret ortağıdır.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Trump kendisinden önceki Amerika Birleşik Devletleri başkanlarını da suçladı. Trump, önceki başkanların Çin’in dünya ticaretine açılmasına ve ekonomik bir süper güç olarak ortaya çıkmasına göz yumduklarını ifade etti. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Kore’nin yaptığı kıtalararası Balistik füze denemelerine bundan böyle sessiz kalmayacağına vurgu yaptı.

Güney Kore’nin tepkileri

Güney Kore Ulusal Meclisi üyesi ve savunma uzmanı olan Kim Jong Dae, Kuzey Kore’nin nükleer program alanında hızlı ilerleme kaydettiğini, ancak henüz ICBM (Kıtalararası Balistik Füze)’e uyması için bir savaş başlığını küçültmeyi başaramadığını, bir savaş başlığının yanmadan atmosfere yeniden girebilmesini sağlayacak bir ileri teknolojiye de henüz sahip olmadığını, yine de Kuzey Kore füzelerinin menzillerinin ve hedefe isabet oranının kayda değer bir biçimde arttığını” belirtti.

Kuzey Kore’nin ABD şehirlerine ne zaman bir nükleer savaş başlığı fırlatabilecek kapasiteye ulaşabileceğine dair askeri uzmanların tahminleri değişkenlik gösteriyor. The Washington Post ‘un bildirdiğine göre  ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı “Kuzey Kore’nin önümüzdeki yıla kadar Kıtalararası Balistik Füze’lere ( ICBM) nükleer bir savaş başlığı monte edebilecek teknolojiye sahip olabileceğini” tahmin ediyor. Kim Jong Dae ise Kuzey Kore’nin “üç yıl içinde” bu hedefine ulaşabileceğini vurguluyor.

Kuzey Kore füze denemesi: Çin ne diyor?

Çin Halk Cumhuriyeti yetkilileri yaptıkları açıklamada Çin’in Kuzey Kore füze denemelerine karşı olduğunu söylediler. Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğine dikkat çektiler.

Çin Halk Cumhuriyeti başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, Japonya ve Güney Kore gibi bölge ülkelerini daha ılıman politika izlemeye davet etti. Bölgede gerginliğin tırmanmasının hiçbir ülkenin menfaatine olmayacağını vurguladı.

Kuzey Kore hükümetinden bu sabah yapılan açıklamada “Amerikan emperyalist canavarları Kuzey Kore’yi işgal etmek için fırsat yaratmaya çalışıyorlar. Amerikalılar düşmanca niyetleriyle Kuzey Kore’yi uzun menzilli füzeler ve nükleer silahlar geliştirmeye zorluyorlar” dendi.

Güney Kore, Japonya ve ABD dışişleri bakanları, Pyongyang’a baskı yapmak ve BM Güvenlik Konseyi’nin yaptırım kararlarını daha güçlü bir hale getirmek konusunda ortak karar aldılar.

Not: Kuzey Kore’nin resmi adı “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (the Democratic People’s Republic of Korea-DPRK)’dir.

Kuzey Kore füze denemesi: Füze tehdidi ne kadar yakındır?

Kuzey Kore ABD'yi kaç dakikada vurabilir?

  • Kuzey Kore ile ABD arasındaki en kısa mesafe hava yoluyla (kuş uçuşu) 10.367 km = 6.442 mil’dir.
  • Kuzey Kore’den ABD’ye bir uçakla (ortalama 560 mil hızında) seyahat ederseniz, uçuş 11.5 saat sürer.
  • Kıtalararası Balistik Füze (ICBM)’nin hızı, teknolojisine göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak ICBM’nin 24 000-34 000 km/s (15 000-21 000 mil/s) hızla uçabileceği değerlendirilmektedir.
  • Bu durumda Kuzey Kore füzesi en erken 13 dakikada ABD kara ülkesinin merkezine ulaşacaktır.

SONUÇ:

AMERİKA’NIN FÜZE SAVUNMA SİSTEMİNİ HAREKETE GEÇİREBİLMESİ İÇİN SADECE 13 DAKİKA KADAR ZAMANI VARDIR. 

 

Japonya ile Kuzey Kore arasındaki en kısa mesafe hava yolu (kuş uçuşu) ile 1.045 km = 649 mil. kadardır. Kuzey Kore’den Japonya’ya bir uçakla (ortalama 560 mil hızında) yolculuk ederseniz, uçuş yaklaşık 1,16 saat sürer.

Kuzey Kore’den fırlatılacak Kıtalararası Balistik Füze (ICBM)’nin Japonya’ya varış süresi en erken 3 dakikadır.

Balistik uçuşta bir ICBM hız ve irtifayı sürekli olarak değiştirir, bu nedenle sabit bir hız veya yükseklik düşünmek doğru değildir. Füze atış rampasından fırlatıldığında iki veya üç kademeli bir güçlendirici birkaç dakika yanar ve 6-7 km/s’lik bir hıza kadar yükü hızlandırır. Yük, Dünya’nın hızından kurtulduktan sonra yaklaşık 20 dakika için normal mermi yolunda ve bir parabol şeklinde seyrine devam eder. Füze, seyir esnasında yaklaşık 1.000-3.000 km’lik bir maksimum yüksekliğe ulaşır. Bu yükseklikten itibaren, savaş başlıkları atmosfere yeniden girer. ICBM’in yeniden giriş aracının (savaş başlığı) son hızı, atmosferik giriş açısına bağlıdır. Hava direnci savaş başlıklarının hızını 6-7 km/sn’den aşağı düşürür. Bu, savaş başlığının boyut ve ağırlığına bağlıdır, çünkü hava direncinde yavaşlama oranı, savaş başlığının boyutu ve ağırlığı ile birlikte artar.

ABD ve müttefiklerinin muhtemel hareket tarzları

Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre ABD ve müttefiklerinin Kuzey Kore’nin nükleer hırslarını durdurma seçenekleri sınırlıdır. Belki de hedef ülke planlamacıları üzerinde baskın etkisi yaratmak maksadıyla, kasıtlı olarak “seçeneklerimiz sınırlı” imajı yaratılmak istenmektedir.

ABD’nin Kuzey Kore’ye icra edeceği bir askeri harekat -örneğin bir doğrudan taarruz seçeneği- ne zaman biteceği belli olmayan ve zayiat oranı yüksek bir hareket tarzı olabilir.  Aslında doğrudan taarruzun kısa veya uzun süreli olmasına karar verecek olan taraf, harbi başlatacak olan ABD’dir. Dolayısıyla zayiatın az mı çok mu olacağına gerçekte ABD karar verecektir. ABD’nin 1999’da Kosova Harbi esnasında ana vatanına yaklaşık 9 000 km uzaklıktaki bir ülkeyi, yani eski Yugoslavya’yı (Sırbistan ve Karadağ) 78 gün süreyle bombaladığını hatırlamakta yarar vardır. Ancak, milli güç unsurlarını dikkate aldığımızda, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Kore’ye göre hem tarihi, hem coğrafi, hem ekonomik, hem askeri hemde teknolojik durum üstünlüğüne sahip olduğu tarafsız gözlemcilerce kabul edilmektedir.

Kuzey Kore’de nükleer silah üretme kapasitesi varsa..

Eğer Kuzey Kore’de nükleer silah üretme kapasitesi varsa -ki öyle görünüyor- Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’nun Kuzey Kore’nin nükleer silah kullanmasına fırsat vermeden, yani en erken bir yıl içinde ya da en geç üç yıl içerisinde Kuzey Kore’nin nükleer silah üretme kapasitesini yok etmesi gerekmektedir. Bunun için etkili istihbarat bilgilerinin ABD planlamacılarının elinde olması şarttır. 2006 yılından beri Kuzey Kore’nin nükleer silah üretme çabası içinde olduğu net olarak bilinmektedir. Bunun daha öncesi de olabilir.

Amerikan istihbaratçılarının -her ne kadar kapalı toplum yapısına sahip olsa bile- Kuzey Kore ile ilgili her türlü istihbarat bilgilerini bu zamana kadar temin etmiş olamaları gerekmektedir. Çünkü, dünyanın en gelişmiş teknolojisi, en büyük ve en eğitimli istihbarat sistemi Amerika Birleşik Devletleri’ndedir.

Uzmanların da vurguladığı gibi, Kuzey Kore gün geçtikçe teknolojisini daha da geliştirmektedir. Tarihin hiç bir döneminde hiç bir güç kendisine rakip yaratmak istememiştir. Veya, rakip çıkmasına müsaade etmemiştir. Eğer her şeye rağmen bazı devletler dönemsel olarak hakim güce karşı gelmişlerse, acımasızca cezalandırılmışlardır. Tarih, bunun sayısız örnekleriyle doludur.

Dünya kamuoyu Donald Trump’ın twitter mesajlarına kanmamalıdır. Günümüzün süper gücü olan ABD’nin Kuzey Kore’yle ilgili doğrudan veya dolaylı olarak uygulayabileceği alternatif planlarının olduğu kesindir. Üstelik, konuya sadece Kuzey Kore odaklı da bakılmamalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Kore ve Pasifik Bölgesi ile ilgili gelecek planları nedir? Asıl cevaplandırılması gereken soru budur.

Amerika'nın Pasifik'teki askeri üsleri

Amerika’nın Pasifik’teki askeri üsleri

ABD füze savunma sisteminin yapısı

Amerika Birleşik Devletleri sadece Kuzey Kore füzelerinin tehdidi altında değildir. ABD’nin günümüzdeki en büyük iki düşmanı Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Her üç ülke de Vietnam ve Kore savaşlarından beri kendi aralarında iyi ilişkiler içerisindedir.

Amerika Birleşik Devletleri, Batı Amerika kıyıları (California, Arizona, New Mexico vb.)’ndan başlamak üzer bütün ülke genelinde ve derinliğine olmak üzere,  7/24 faal olan dünyanın en gelişmiş füze savunma sistemine sahiptir.

Karada üslenmiş durumda olan ana füze savunma sistemi, özellikle başta Filipinler’in doğu bölgesinde bulunan Guam Adası olmak üzere Batı Pasifik Okyanusu’nda bulunan ABD üslerince takviye edilmektedir.

Kara ve hava füze savunma sistemleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait erken ihbar-ikaz uçakları tarafından desteklenmektedir.

Kuzey Kore füze savunma sisteminin hassas tarafları

ABD’nin dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip olduğunu dikkate aldığımızda, Çin ve Rusya desteği ile yol almaya çalışan Kuzey Kore’nin füze savunma sisteminin ne denli güvenilir olduğu konusu tartışmalıdır.

Soğuk Savaş (1945-1989) sonrasında ABD’nin nükleer silah üretmek ve terör örgütlerine destek vermekle suçladığı, hedef olarak belirlediği ve şer üçgeni diye tabir ettiği üç ülke var idi. Bu üç ülkeden Saddam Hüseyin idaresindeki Irak devleti, ABD tarafından Mayıs 2003’de işgal edilmiştir. İran ise, başına gelecekleri önceden anladığı için günümüzde müzakereye açık bir politika gütmektedir. İran, ABD’nin doğrudan müdahalesinden şimdilik kurtulmuş gibidir. Ancak, iki ülke arasında özellikle Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı bölgesinde hakimiyet yarışı ve bu kapsamda karşılıklı taciz ateşleri devam etmektedir.

Soğuk Savaş sonrasına dair bir hatırlatma

Soğuk Savaş, 1989’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin çökmesiyle sona ermiştir. Her nedense Soğuk Savaş sonrasında dünya genelindeki çatışmalar artış göstermiştir. Aşağıda da görüleceği gibi, hemen her ABD Başkanı istese de istemese de sıcak bir çatışmaya girmek durumunda kalmıştır.

  • George H. W. Bush (1989-1993): Çöl Kalkanı (1989) ve Körfez Harbi (1989-1990)
  • Bill Clinton (1993-2001): Kosova Harbi (1999)
  • George W. Bush (2001-2009): Afganistan (2001) ve Irak Harbi (2003)
  • Barack Obama (2009-2017): 2011’den itibaren Arap Baharı kapsamında Libya ve Suriye’deki iç savaşlara müdahale. Halen devam ediyor.
  • Donald Trump (2017- ): Belli değil.

Soğuk savaş sonrasında her ABD Başkanı döneminde ABD’nin bölgesel bir savaşa müdahil olması dikkat çekicidir. Acaba ABD Başkanları bir sonraki seçimi garantiye almak/kahraman olmak için bölgesel bir savaşın çıkmasını teşvik etmiş, müteakiben bölgesel bir savaşa bilerek ve isteyerek iştirak etmiş olabilirler mi?

Gelecekte Pasifik’te neler olabilir?

Sonuç olarak şer üçgenine ait devletlerden ABD ile arası en gergin olanı Kuzey Kore’dir. Kuzey Kore ile ABD arasında yakın gelecekte (1-3 yıl) sıcak bir çatışma kaçınılmazdır. ABD gibi bir süper gücün, Kuzey Kore ile zayiatı yüksek olacak bir “yakın muharebe”ye girmesi özellikle harbin ilk safhasında beklenmemelidir. ABD, aynen Körfez Savaşı (1990-1991) ve Kosova Harbi (1999) esnasında olduğu gibi yakın muharebeye girmeden, en az zayiatla Kuzey Kore’yi teslim olmaya zorlayacaktır. ABD’nin en büyük sıkıntısı, Kuzey Kore’nin elinde bulunan nükleer silahlardır.

Eski Yugoslavya ve Irak’ta nükleer silah mevcut değildi. Kuzey Kore’nin elinde nükleer silah olması -hem bugün hem de yarın için- ABD ve müttefikleri açısından ciddi tehlike arz etmektedir. Tek bir liderin otoriter yönetimi altındaki Kuzey Kore’nin her an bir çılgınlık yapması beklenmelidir. Zira mevcut idari yapısıyla Kuzey Kore’nin ne ekonomik ambargoyla, ne de dünyadan izole edilmekle yola getirilmesi mümkün gözükmemektedir.

ABD’nin Kuzey Kore’ye askeri müdahalesinin III Dünya Savaşı’na neden olup olmaması, Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’nun tutumuna bağlıdır.

Değerlendirmemize göre Amerika Birleşik Devletleri, her türlü olasılığı dikkate alarak, aynen ABD Genelkurmay Başkanı’nın geçen hafta Perşembe günü vurguladığı gibi, bir süre daha Kuzey Kore’deki gelişmeleri dikkatle takip edecektir. Bu arada Kuzey Kore’yi “ABD ana kıtasına doğrudan nükleer taarruz” gibi çılgınca niyet ve maksatlarından vazgeçirmek için  “Hibrit savaş” elemanlarını ağırlıklı olarak Batı Pasifik Bölgesi’nde yoğunlaştıracak, Kuzey Kore’nin en yakın dostu ve müttefiki olan Çin Halk Cumhuriyeti üzerindeki ekonomik ve politik baskılarını arttıracaktır.

Ahmet AKIN, (E) Topçu Kurmay Albay

Yazan | 2017-07-31T14:20:18+00:00 Temmuz 31st, 2017|Asya|Kuzey Kore füze denemesi: Pasifik bölgesinde gerilim tırmanıyor için yorumlar kapalı

Yazar Hakkında:

K.K.K’lığından emekli topçu kurmay albay. Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun. 11 yıldan fazla süreyle NATO'da görev yaptı. Çok iyi seviyede Almanca ve İngilizce bilir. NATO, Küresel Siyaset, Küresel Terörizm konularında serbest yazar.
%d blogcu bunu beğendi: